Transradyal koroner anjiografi sonrası meydana gelen radyal arter oklüzyonu ile syntax ve chadsvasc skorunun ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between radial artery occlusion following transradial coronary angiography and syntax - chadsvasc scores
  1. Tez No: 846259
  2. Yazar: BÜŞRA MAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM FARUK AKTÜRK, DR. ERSAN OFLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Günümüzde koroner anjiografi için transradyal yaklaşım sıklığı kılavuzların da önerisiyle artmaktadır. Erken taburculuk, daha kısa süreli hastane yatışı ve hasta konforu açısından birçok avantajı olan transradyal koroner anjiografinin temel komplikasyonu radyal arterin oklüzyonudur. Radyal arter tekrarlayan koroner girişimler için, hemodiyalizde kulanılan arteriovenöz fistüller ve koroner arter bypass greftler için korunması önemli bir yapıdır. Hangi hasta grubunda oklüzyonun arttığını göstermek, önlem almak açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı transradyal anjiografi sonrası radyal arter oklüzyon sıklığı ile hastaların ateroskleroz ciddiyetini gösteren SYNTAX skoru ve komorbiditelere bağlı trombüs riskini gösteren CHADSVASC skorunun ilişkisini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif diyazndaki bu çalışmaya, kliniğimizde 2022 Kasım ve 2023 Haziran ayları arasında radyal koroner anjiografi (KAG) yapılan ve sonrasında rutin poliklinik kontrollerine gelen toplam 145 hasta alındı. Hastalarda vasküler doppler ile radyal arter patensine(açıklığına) bakıldı. Tüm hastalar, radyal arter oklüzyonu (RAO) olan ve radyal arter patent olanlar şeklinde iki gruba ayrıldı. Bu hastaların kullandığı ilaçlar, antiagregan ve antikoagülanlar, komorbiditeleri, laboratuvar parametleri, SYNTAX ve CHADVASC skorları kaydedildi. Bulgular: Transradyal KAG sonrası taramalarda, retrospektif olarak değerlendirilen 145 hastanın 38'inde radyal arer oklüde olduğu ve 107 hastanın radyal arter patent olduğu görüldü. Radyal arter patent olan grupta CHADVASC skoru ortalama 2,13±1,32; RAO izlenen grupta ise 1,78±1,31 izlenmiştir(p=0,08). SYNTAX skoru radyal arter patent olan hasta grubunda 5,34±8,31; RAO izlenen grupta ise 3,41±6,11 izlendi (p=0,14) . Radyal arter patent olan hasta grubunda CHADVASC skoru ve SYNTAX skoru daha yüksek izlendi ancak istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Sonuç: Transradyal koroner anjiografi sonrası radyal arter oklüzyon gelişimi ile hastaların ateroskleroz yükünü gösteren SYNTAX skoru ve trombüs oluşum riskini gösteren CHASVASC skoru arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The frequency of the transradial approach for coronary angiography is increasing . Transradial coronary angiography, which has many advantages in terms of early discharge, shorter hospital stay, and patient comfort, has the fundamental complication of radial artery occlusion. The preservation of the radial artery is crucial for recurrent coronary interventions, arteriovenous fistulas used in hemodialysis, and coronary artery bypass grafts. Identifying which patient group is at an increased risk of occlusion is important for taking preventive measures. The aim of this study is to determine the relationship between the frequency of radial artery occlusion after transradial angiography and the SYNTAX score and the CHADSVASC score. Material and Methods: This retrospective study included a total of 145 patients who underwent transradial coronary angiography (CAG) in our clinic between November 2022 and June 2023 and subsequently attended routine outpatient follow-ups. Vascular Doppler was used to assess the patency of the radial artery in patients. All patients were divided into two groups: those with radial artery occlusion (RAO) and those with patent radial arteries. The medications used by these patients, including antiplatelet and anticoagulant drugs, comorbidities, laboratory parameters, SYNTAX and CHADVASC scores, were recorded. Findings: In post-transradial coronary angiography scans that radial artery occlusion occurred in 38 out of 145 patients, while the radial artery remained patent in 107 patients. In the group with patent radial arteries, the mean CHADVASC score was 2.13±1.32, whereas in the group with radial artery occlusion (RAO), it was 1.78±1.31 (p=0.08). The SYNTAX score in the group with patent radial arteries was 5.34±8.31, compared to 3.41±6.11 in the RAO group (p=0.14). Although CHADVASC and SYNTAX scores were higher in the group with patent radial arteries, no statistically significant difference was detected. Conclusion: There was no statistically significant relationship found between the development of radial artery occlusion following transradial coronary angiography and the SYNTAX score indicating the atherosclerotic burden of patients and the CHASVASC score indicating the risk of thrombus formation.