Kalsitonin gen ilişkili peptid (CGRP) antagonisti kullanılan, büyük oksipital sinir (GON) blokajı, botulinum toksin tedavisi uygulanan migrenli hastalarda ve idyopatik intrakranial hipertansiyon (Psödotümör serebri) hastalarında tedavilerin nosiseptif fleksör refleks (NFR) ve sempatik deri yanıtı (SSR) parametreleri üzerine erken ve geç dönem etkileri
Early and late effects of treatments on nociceptive flexor reflex (NFR) and sympathetic skin response (SSR) parameters in patients with migraine treated with calcitonin gene-related peptide (CGRP) antagonist, greater occipital nerve (GON) blockade, botulinum toxin therapy and idiopathic intracranial hypertension (pseudotumor cerebri)
  1. Tez No: 846321
  2. Yazar: HIKMAT ABBASZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY KARAALİ SAVRUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş: Pirimer baş ağrılarından olan migrenin tedavisinde büyük oksipital sinir (GON) blokajı, botulinum toksin enjeksiyonu ve kalsitonin gen ilişkili peptid (CGRP) antagonistleri sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca sık rastlanan sekonder baş ağrılarından olan idyopatik intrakranial hipertansiyonun (İİH) tanı ve tedavisinde lomber ponksiyon (LP) işlemi yapılmaktadır. Amacımız bu invazif işlemlerin uygulandığı hastaların klinik, demografik verilerini, nosiseptif fleksör refleks (NFR), sempatik deri yanıtı (SSR) parametrelerini inceleyerek işlemlerin elektrofizyolojik bulgularını, bu bulguların dinamiğini ve klinik korelasyonunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 05/2023-11/2023 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Algoloji biriminden migren ve başağrılı İİH tanılı hastalar alınmıştır. Demografik, klinik özellikler, elektrofizyolojik tetkikler işlemlerden önce, 2 hafta ve 8 hafta sonra incelenmiştir. Bulgular: 32 hasta (23 migren, 9 İİH) incelenmiştir. Değişen duyusal eşik ile ağrı sıklığı ve şiddeti; GON grubunda ağrı eşiği ile ağrı sıklığı; maksimal stimülasyon şiddeti ile ağrı şiddeti arasında, TA NFR parametrelerinden GON grubunda RII ortalama latansı ile ağrı şiddeti; RIII alan, amplitüdü ve maksimal amplitüdü ile ağrı şiddeti; LP grubunda ise RIII alan, süresi ile ağrı sıklığı arasında anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. BF NFR parametrelerinden RIII amplitüdü ile ağrı şiddeti arasında, SSR parametrelerinden ortalama, maksimal amplitüdü ile tedavi etkinliği; ortalama latans ve maksimal amplitüdü ile ağrı şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda invazif işlemlerin migren ve İİH hastalarının elektrofizyolojik parametrelerine erken, geç dönem etkileri araştırılmış, prediktif önemli birçok korelasyon bulguları saptanmıştır. Bulgular invazif işlemlerin ağrı modülasyonuna etkisinin dinamiğini yansıtmakla beraber, klinik pratik açıdan da önemlidirler.
Özet (Çeviri)
Aim: Great occipital nerve (GON) blockade, botulinum toxin injection and calcitonin gene-related peptide (CGRP) antagonists are frequently preferred in the treatment of migraine. Lumbar puncture (LP) is performed for the diagnosis and treatment of idiopathic intracranial hypertension (IIH), a common secondary headache. Our aim is to investigate electrophysiological findings of the procedures, dynamics and clinical correlation of these findings by examining clinical, demographic, nociceptive flexor reflex (NFR), sympathetic skin response (SSR) data of patients undergoing these invasive procedures. Material and Method: Patients diagnosed with migraine and IIH from the Algology unit of the Department of Neurology, Cerrahpaşa Medical Faculty between 05/2023-11/2023 were included. Demographic, clinical, electrophysiological findings were analyzed before, 2 and 8 weeks after the procedures. Results: 32 patients (23 migraine, 9 IIH) were analyzed. Significant correlations were found between sensory threshold and pain frequency, intensity; in GON group between pain threshold and pain frequency; maximal stimulation intensity and pain intensity; between TA RIII mean area, amplitude, maximal amplitude and pain intensity; in LP group between RIII area, duration and pain frequency. Correlations were found between BF RIII amplitude and pain intensity; among SSR parameters between mean, maximal amplitude and treatment efficacy; and mean latency, maximal amplitude and pain intensity. Conclusion: In study, early and late effects of invasive procedures on electrophysiologic parameters of migraine and IIH patients investigated and many findings of predictive importance were found. Findings reflect the dynamics of the effect of invasive procedures on pain modulation and they are also important for clinical practice.