Prizmatik parçalar için unsur tabanlı parametrik tasarım
A Feature based parametric design for prismatic parts
  1. Tez No: 93469
  2. Yazar: HÜDAYİM BAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT GÜLESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
PRİZMAT1K PARÇALAR İÇİN UNSUR TABANLI PARAM ETRİK TASARIM (Doktora Tezi) Müdavim BAŞAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 2000 ÖZET Bu tezde, talaşlı imalat yöntemleriyle işlenen unsurları içeren prizmatik parçalar için uzman sistem tekniklerine dayalı, bir unsur tabanlı parametrik tasarım programı geliştirilmiştir. Çalışmanın amacı, imalat işlemlerinde kullanılan cep, kanal, delik gibi unsurların prizmatik parçalara eklenerek modellenebilmesi, üzerlerinde parametrik değişiklikler yapılabilmesi ve kullanıcının bazı tasarım ve imalat hatalarına karşı uyanlmasıdır. Geliştirilen bu sistemle, talaşlı imalat yöntemleri ile elde edilebilecek prizmatik parçalar kolaylıkla modellenebilmektedir. Geliştirilen parametrik tasarım modülü ile önceden oluşturulmuş unsur tabanlı tasarım programı yardımıyla modellenen prizmatik parçalar üzerinde parametrik değişiklikler yapılabilmektedir. Parçanın modellenmesi esnasmda veya sonrasında model üzerindeki parametrik değişiklikler yapılabilmesi unsur tabanlı modelleme işlemlerine esneklik ve kolaylık sağlamaktadır. Geliştirilen programın uzman sistem modülü ile unsur tabanlı tasarım programı ile oluşturmakta olan modelde kullanılan unsurlar yorumlanmakta ve belirlenen kurallara göre uygunlukları tespit edildikten sonra parça modellenmesinde kullanılmaktadır. Bu program, özellikle imalat aşamalarım bilmeyen veya çok az bilen kullanıcılar için bilgilendirme ve yönlendirme işlevini yerine getirmektedir. Geliştirilen program, modelleme esnasmda yapılan tasarım hataları için kullanıcıyı uyarmaktadır. Bilim kodu : 6260801 Anahtar Kelimeler : Unsur Tabanlı Tasanın, Parametrik Tasarım. Uzman Sistemler Sayfa Adedi : 282 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mahmut GÜLESİN
Özet (Çeviri)
A FEATURE BASED PARAMETRIC DESIGN FOR PRISMATIC PARTS (PhD. Thesis) Hüdayim BAŞAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 2000 ABSTRACT In this thesis, an expert system and feature based parametric design program for prismatic parts including machining features has been developed. The aim of this study is to model the features such as a pocket, slot and hole that are used in machining operations by adding to prismatic parts, is to enable the modification of the part model parametrically and warn the user for design and manufacturing mistakes. With this developed system, prismatic parts that can be obtained by machining can be modelled easily. With the developed parametric design moduls, prismatic parts modelled by the feature based system developed earlier can be modified parametrically. When a part model is finished or during modelling, being able to modify the part model parametrically enables feature based modelling process to be flexible and easy. In the developed program, the features which are used in the models prepared by a feature based design program are evaluated by the expert system module and are used in part modeling after determining of their compatibilty according to rules. This program, particulary for those who do not know or know very little manufacturing stages, accomplishes the duty of informing and directing them. The program developed warns the user for design mistakes made during modeling. Science code : 6260801 Key words : Feature Based Design, Parametric Design, Expert Systems Page Number : 282 Adviser : Doç.Dr. Mahmut GLLESİN