2-5 yaş arası çocukların beslenme durumunun saptanması ve şekerli içecek tüketim sıklığı ile obezite parametrelerinin ilişkisi
Determination of the nutritional status of children aged 2-5 years and the relationship between the frequency of sugary drink consumption and obesity parameters
  1. Tez No: 846469
  2. Yazar: ÖZGE UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE MERAL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Obezite, her yaş grubu için riskleri bulunan, Dünya çapında etkili, alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması ile ilişkili kronik bir hastalıktır. Çocukluk döneminde obezitenin, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde son 20 yıl içerisindeki prevelansı ciddi derecede artış göstermiştir. Okul öncesi çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanımı için anne babanın davranışları, tutarlılıkları, çocuğuna örnek olması önemli ve en temel koşullardandır. Dünya'da yapılan çalışmalar ele alındığında şekerli içecek tüketiminin başta obezite olmak üzere birçok kronik hastalık üzerinde etkisi bulunmaktadır. Yapılan bir çalışmaya göre çocuklarda BKİ 'nin yüksek olması şekerli içecek tüketimi ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; okul öncesi çocuklarda antropometrik ölçümler ve besin tüketim kaydı ile beslenme durumunun saptanması ve şekerli içecek tüketim sıklığı Kindl Yaşam Kalitesi Ölçeği (Kindl Health Releated Quality of Life Scale) ile obezite ilişkisini incelemektir. İstanbul'da yaşayan 2-5 yaş arası çocukların katıldığı kesitsel olarak planlanan bu araştırmada, beslenme durumu saptaması ve şekerli içecek tüketim durumunu değerlendirmek için ebeveynlere çocukları hakkında bilgi vermeleri adına gönderilen Google anket formu ile veriler toplanmıştır. Antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından, çocukların anaokullarında öğretmenleri kontrolünde planlanan günlerde okulda yüz yüze yapılmış olup, ölçümde kullanılan Inbody 110 taşınabilir cihaz kullanılmıştır. Çalışmamızın amacına göre incelendiğinde popülasyonun %22,9'u obezitesi olan çocuklardan oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the nutritional status of preschool children by anthropometric measurements and food consumption records and to examine the relationship between the frequency of sugary drink consumption, Kindl Health Released Quality of Life Scale (Kindl Health Released Quality of Life Scale) and obesity.It was planned as a cross-sectional study involving children aged 2-5 years living in Istanbul. Data were collected with a Google survey form sent to parents to provide information about their children to assess nutritional status and sugary drink consumption. Anthropometric measurements were performed by the researcher face-to-face at the school on the planned days under the control of the children's kindergarten teachers and Inbody 110 portable device was used for the measurement.When analyzed according to the purpose of our study, it was determined that 22.9% of the population consisted of children with obesity.