Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) alevlenmesi ile servise yatan hastalarda sistemik immün inflamasyon indeksi'nin prognostik önemi
Prognostic importance of systemic immune inflammation index in patients admitted to the department with exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 846584
  2. Yazar: HÜSEYİN SATIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif-Akciğer Hastalığı (KOAH) nedeniyle yatışı yapılan hastalarda klinik gidişat ve prognoz hakkında bilgi veren kanıtlanmış bir biyo-belirteç bulunmamaktadır. KOAH' ta yapılan son çalışmalar inflamasyonun akciğerler ile sınırlı kalmayıp sistemik olarak gerçekleştiğini göstermektedir. Bu çalışmada KOAH alevlenmesi nedeniyle servise yatan hastalarda sistemik inflamasyonun göstergesi olan Sistemik İmmün-İnflamasyon İndeksi (SII)'nin hastalığın prognozu ve sağ kalım arasındaki ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.09.2022-01.03.2023 tarihleri arasında Konya BeyhekimqEğitim ve Araştırma HastanesiqGöğüs Hastalıkları servisinde KOAH tanılı ile yatan 18 yaş üstü ve dışlama kriterlerine uyan toplam 274 hasta ile yapılan retrospektif bir çalışmadır. Hastaların ilk alınan kanlarından hemogram (nötrofil, platelet, lenfosit, eozinofil) düzeylerine bakıldı. SII değerleri hesaplanan hastaların, hastane sonlanma (taburculuk, yoğun bakıma yatış, ölüm) ve bir ay sonraki sağ kalım durumları arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmaya 62 (%22,6)'si kadın, 212 (%77,4)'si erkek olmak üzere toplam 274 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortancası 69 (28-91) yıl olarak bulundu. Çalışmaya alınan hastalar; tedavi yeri, hastane sonlanım durumları ve taburculuk sonrası 1 ay içindeki sağ kalım durumlarına göre ayrı ayrı gruplandıralarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: There is no proven biomarker that provides information about the clinical course and prognosis in patients hospitalized due to Chronic ObstructiveqPulmonary Disease (COPD). Recent studies in COPD show that inflammation is not limited to the lungs but occurs systemically. This study aimed to investigate the relationship between Systemic Immune Inflammation Index (SII), which is an indicator of systemic inflammation, and prognosis of the disease and survival in patients hospitalized due to COPD exacerbation. Materials and Methods: This study is a retrospective study conducted between 01.09.2022 and 01.03.2023 with a total of 274 patients who were diagnosed with COPD and were over the age of 18 and met the exclusion criteria. Hemogram (neutrophil, platelet, lymphocyte, eosinophil) levels were checked from the patients' first blood samples. The relationship between hospitalization (discharge, admission to intensive care unit, death) and one-month later survival of the patients for whom SII values were calculated was examined. Results: A total of 274 patients, 62 (22.6%) female and 212 (77.4%) male, were included in the study. The median age of the patients included in the study was 69 (28-91) years. Patients included in the study; They were grouped and examined separately according to treatment location, hospital outcomes, and survival within 1 month after discharge.