Sovyetler ve bağımsızlık dönemlerinde tacik sinemasının örneklerle analizi
Analysis of tajik cinema during the soviet and independence periods with examples
  1. Tez No: 846668
  2. Yazar: SURAYYO KHONOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sinema, ideolojik yeniden üretim ve kültürel değerleri elde etme arasındaki etkileşimi anlayabilme açısından verimli bir sanat alanıdır. Bu çalışmada; Sovyet dönemi ve bağımsızlık sonrası Tacik sineması incelenmiştir. Sovyet mirasının deneyimini ve genel olarak Sovyet sinemasının yönetim mekanizmasını bilmeden ve dikkate almadan modern Tacik sinemasının gelişim yönünü belirlemek imkânsızdır. Bağımsızlık sonrasında, sinemadan devlet tekelinin kalkmasına rağmen ekonomik yetersizlikler nedeniyle sinemaya kaynak aktarılmamış ve bu nedenle Tacik sineması yeteri kadar gelişmemiştir. Ancak 2000'li yılların başında, gözlemlenmeye başlayan ekonomik gelişmeler sayesinde filmlerin sayısında artış görülmüştür; fakat uluslararası alanda kayda değer başarılar elde edilememiştir. Bu tezin amacı; Sovyet dönemi Tacik sinemasının deneyimlerinin ve günümüz Tacik sineması üzerine etkilerinin betimlenmesi, Tacikistan'ın genel hatlarıyla sinema tarihinin aktarılması, döneminde popüler olan filmlerin temsil gücünün incelenmesidir. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada betimsel analizden faydalanılmıştır. Sovyet döneminin yoğun etkisini taşıyan Tacik sinemasının kendine özgü bir yapı oluşturduğuna dair veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema is an efficient art and media space to understand the interaction between ideological reproduction and cultural attainment. In this study; Soviet period and post-independence Tajik cinema was investigated. It is impossible to determine the direction of development of modern Tajik cinema without knowing and considering the experience of Soviet heritage and the mechanism of governance of Soviet cinema in general. After independence, despite the monopoly of the state resources were not transferred to the cinema due to economic inadequacies and therefore the Tajik cinema was not developed sufficiently. However, in 2000's the economic developments that began to be observed at the beginning of the film but there has been no significant international success. The aim of this thesis is to expose the experiences of the Tajik cinema in the Soviet period and its effects on contemporary Tajik cinema, as well as to make a comprehensive history of Tajikistan famous and examined in the popular films. The aim of this thesis is to describe the experiences of the Soviet-era Tajik cinema and its effects on today's Tajik cinema, to convey the cinema history of Tajikistan in general terms, and to examine the representational power of the popular films of the period. In this study, which is a qualitative research, descriptive analysis was used. Data have been obtained that Tajik cinema, which bears the intense influence of the Soviet period, has created a unique structure.