Cerrahi öncesi uzamış açlığın ağrı ve anksiyete üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of prolonged fasting before surgery on pain and anxiety
  1. Tez No: 846684
  2. Yazar: GÜLSEREN İSTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma, cerrahi öncesi uzamış açlığın ağrı ve anksiyete üzerine etkisini incelemek amacı ile yapıldı. Bu çalışma kesitsel tanımlayıcı tiptedir. Bu bağlamda 17 Ocak 2023- 30 Nisan 2023 tarihleri arasında cerrahi geçiren 363 hasta örneklemi oluşturdu. Veri analizinde Statistical Package for Social Sciences kullanıldı. Çalışmaya katılan hastaların % 47,9'inin kadın, % 67,8'ünün evli, % 30,3'ünün lise mezunu olduğu görüldü. Hastaların yaş ortalamasının 42,47±0,32 olduğu belirlendi. Araştırmaya katılan hastaların %91,2'sinin ameliyat öncesi neden aç kaldığını bildiği, %41,6'sına ameliyat öncesi aç kalma ile ilgili bilgilendirmenin hemşire tarafından yapıldığı saptandı. Ayrıca hastaların %60,9'unda susuzluk, %17,6'sında baş ağrısı, %40,5'inde açlık, %62'sinde ağız kuruluğu, %79,6'sında ajitasyon ve %83,7'sinde anksiyete olduğu saptandı. Çalışmaya katılan hastaların %82,6' sının ameliyat öncesi açlık süresinin altı saatten fazla olduğu, ameliyat sonrası açlık süresinin ise %58,4'ünün beş saat ve altında olduğu, ortalama aç kalınan sürenin 6,82±1,76 olduğu belirlendi. Görsel Kıyaslama Ölçeği puan ortalamasının 5,09±0,31, Beck Anksiyete Ölçeği puan ortalamasının ise 21,86±0,054 olduğu belirlendi. Açlık süresi altı saat ve üzeri olan hastaların daha fazla ağrı ve anksiyete yaşadığı belirlendi. Açlık süresi uzun olan hastaların daha fazla ağrı ve anksiyete yaşadığı, anksiyetesi fazla olan hastaların daha fazla ağrı yaşadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of prolonged fasting before surgery on pain and anxiety. This study is of cross-sectional descriptive type. In this context, 363 patients who underwent surgery between January 17, 2023 and April 30, 2023 constituted the sample. Statistical Package for Social Sciences was used in data analysis. It was observed that 47.9% of the patients participating in the study were women, 67.8% were married, and 30.3% were high school graduates. The average age of the patients was determined to be 42.47±0.32. It was determined that 91.2% of the patients participating in the study knew why they were fasting before the surgery, and 41.6% were informed about fasting before the surgery by the nurse. Additionally, 60.9% of the patients had thirst, 17.6% had headache, 40.5% had hunger, 62% had dry mouth, 79.6% had agitation, and 83.7% had anxiety. detected. It was determined that 82.6% of the patients participating in the study had a fasting time of more than six hours before surgery, 58.4% of the fasting time after surgery was five hours or less, and the average fasting time was 6.82±1.76. It was determined that the mean score of the Visual Comparison Scale was 5.09±0.31 and the mean score of the Beck Anxiety Scale was 21.86±0.054. It was determined that patients who fasted for six hours or more experienced more pain and anxiety. It was determined that patients with a longer fasting period experienced more pain and anxiety, and patients with more anxiety experienced more pain.