Koroner arter hastalığı ve retinal vasküler yoğunluk ilişkisinin optik koherens tomografi anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between coronary artery disease and retinal vascular density using optical coherence tomography angiography
- Tez No: 846712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Kardiyoloji, Eye Diseases, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada koroner arter hastalığı(KAH) şüphesi ile poliklinik şartlarında değerlendirilerek koroner anjiografi(KAG) yapılan hastalarda, Gensini skoru ile KAH şiddeti belirlenerek, hem KAH hem de KAH şiddeti ile retinal yüzeyel kapiller pleksusta(YKP) meydana gelen mikrovasküler düzeyde değişimlerin optik koherens tomografi anjiografi(OKTA) ile değerlendirilerek aralarında ilişki kurulması amaçlanmıştır. 01 Ağustos 2021-31 Ekim 2022 tarihleri arasında Kardiyoloji Anabilim Dalı polikliniğine göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran ve stabil angina pektoris(SAP) tanısıyla KAG yapılan hastalarda KAH olan 60 hastanın 120 gözü ile normal koroner arter yapısına sahip 59 hastanın 117 gözü çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların KAG verileri, demografik özellikleri, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu(LVEF), komorbid hastalıkları ve laboratuar sonuçları retrospektif olarak tarandı. 3x3 mm'lik OKTA kesitlerinde foveal ve parafoveal bölgede farklı kadranlardaki YKP vasküler dansitesi(VD), vasküler perfüzyon yüzdesi(VP) ile foveal avasküler zon(FAZ) genişliği, alanı ve perfüzyon oranı ayrı ayrı taranarak kaydedildi. KAH(n=60) ve Kontrol(n=59) grupları oluşturuldu. Koroner arter hastalığı ve kontrol grupları arasında VD parametreleri karşılaştırıldığında, KAH grubunda, full, nazal, temporal ve inferior VD parametrelerinde istatistik açıdan anlamlı bir azalma vardı(sırasıla p=0,023, p=0,034, p=0,045, p=0,027). VP parametreleri karşılaştırıldığında KAH grubunda inner, full, nazal, temporal ve inferior, VP parametrelerinde istatistik açıdan anlamlı bir azalma vardı(sırasıyla p=0,039, p=0,029, p=0,042, p=0,034, p=0,041). İki grup arasında FAZ parametreleri area, perimeter ve circularity arasında anlamlı bir fark yoktu(sırasıyla p=0.956, p=0,671, p=0,895). Kontrol grubunda LVEF ile VD arasındaki ilişki kurulmaya çalışıldığında VD central, inner, full, nazal, temporal, superior ve inferior parametreleri arasında aynı yönlü anlamlı düzeyde ilişki bulundu(sırasıyla p=0,005,p
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to establish a relationship between patients who underwent coronary angiography (CAG) with the suspicion of coronary artery disease (CAD) by determining the severity of CAD with the Gensini score and evaluating the microvascular changes in both CAD and CAD severity and retinal superficial capillary plexus (SCP) with optical coherence tomography angiography (OCTA). Between August 1, 2021 and October 31, 2022, 120 eyes of 60 patients with coronary artery disease (CAD) who presented with chest pain to the Cardiology Department's clinic and underwent coronary angiography (CAG) with a diagnosis of stable angina pectoris (SAP) and 117 eyes of 59 patients with normal coronary artery structure were included in the study. The data of the patients included in the study, such as their coronary angiography (CAG) data, demographic characteristics, left ventricular ejection fraction (LVEF), comorbid diseases and laboratory results were retrospectively reviewed. In 3x3 mm optical coherence tomography angiography (OCTA) scans, the vascular density (VD) of the superficial capillary plexus (SCP) in different quadrants in the foveal and parafoveal regions, the vascular perfusion percentage (VP) and the width, area, and perfusion rate of the foveal avascular zone (FAZ) were separately scanned and recorded. Coronary artery disease (CAD) (n=60) and Control (n=59) groups were established. When comparing VD (vascular density) parameters between the coronary artery disease (CAD) and control groups, there was a statistically significant decrease in the full, nasal, temporal, and inferior VD parameters in the CAD group (p=0.023, p=0.034, p=0.045, p=0.027 respectively). When VP (vascular perfusion) parameters were compared there was a statistically significant decrease in the inner, full, nasal, temporal, and inferior VP parameters in the CAD group (p=0.039, p=0.029, p=0.042, p=0.034, p=0.041 respectively). There was no significant difference between the two groups in FAZ (foveal avascular zone) parameters such as area, perimeter and circularity (p=0.956, p=0.671, p=0.895 respectively).