Die rolle der nationalen kultur für das wirtschaftswachstum: Deutschland und die Türkei im vergleich
Milli kültürün İktisadi kalkınmadaki rolü: Türkiye ve Almanya karşılaştırması
  1. Tez No: 846878
  2. Yazar: BAŞAK BURCU KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF NUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürlerarası Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küreselleşmenin hız kazandığı ve iktisadi konuların sıklıkla gündeme geldiği günümüz dünyasında, ülkelerin iktisadi büyümelerini analiz etmek için yalnızca iktisadi verilerin dikkate alınması, doğru sonuç ve değerlendirmelere ulaşma noktasında yetersiz kalacaktır. Bir ülke nüfusunun yatırım kararlarını, gelecek planlarını vb. şekillendiren kültürel göstergelerinin bu analizlere dahil edilmesi, söz konusu ülkenin iktisadi büyüme sürecinin daha iyi anlaşılması açısından daha doğru sonuçların elde edilmesini ve dolayısıyla daha doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır. Kültürel göstergelerin millete göre değişiklik gösterdiği düşünüldüğünde, milli kültürün iktisadi büyüme üzerindeki etkisini açıklamaya yönelik bu çalışma, her iki ülkenin verilerini karşılaştırmalı bir analiz ile inceleyerek, milli kültürün Almanya ve Türkiye'deki iktisadi büyümeyi nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where globalization is accelerating and economic issues are often on the agenda, it will not be enough to consider only economic data in order to analyze the economic development of countries. Including in these analyzes the cultural indicators that shape investment decisions and future plans etc. of a country's population will allow more accurate results to be obtained with a view to a better understanding of the country's economic development process. Considering that the cultural indicators show changes depending on the nation, to explain the influence of national culture on economic development, this study aims to examine how national culture affects economic development in Germany and Turkey by examining the data of both countries with a comparative analysis.