3-6 yaş grubu çocuğu olan ebeveynlere verilen cinsel eğitimin ebeveynlerin bilgi düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of sexual education given to parents of children aged 3-6 on their knowledge levels
- Tez No: 847288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN YASEMİN TUNÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmada 3-6 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlere verilen cinsel eğitimin ebeveynlerin çocuğun cinsel gelişim ve eğitimi hakkındaki bilgi düzeylerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma örneklemini, Artvin ilinin Hopa ilçesinde yer alan, uygulamanın gerçekleştirildiği okulda öğrenimine devam eden 3-6 yaş grubu çocuğu olan 104 anne, 14 baba oluşturmuştur. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından düzenlenen“Okul Öncesi Cinsel Eğitim Anketi”ve“Demografik Veri Formu”aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma, ilk anket uygulandıktan sonra ebeveynlere cinsel eğitimin aktarılması ve sonrasında anketin tekrarlanması şeklinde yürütülmüştür. Tek bir grubun ön test ve son testte verdikleri cevaplar analiz edilmiştir. Araştırmanın analizi SPSS-25 programı ile yapılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde, katılımcıların demografik özellikleri ve cinsel eğitim bilgilerine ait frekans ve yüzde değerleri tabloları, ebeveynlerin bilgi düzeylerindeki değişimi tespit etmek için bağımlı gruplar t testi ve ilgili değişimlerde farklı değişkenlerin grup*zaman etkisini ölçmek için ise karışık desenler ANOVA analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrenim düzeyi yüksek olan ebeveynlerin son test ölçüm puanlarının, öğrenim düzeyi düşük olan ebeveynlere kıyasla anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Daha önce çocuk cinselliği ile ilgili cinsel eğitim alan ebeveynlerin ön test ölçüm puanınlarının, cinsel eğitim almayan ebeveynlere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Cinsel eğitim ile ilgili kaynak sahibi olan ebeveynlerin olmayanlara kıyasla ön test ölçüm puanlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, eğitim öncesi ve sonrası ebeveynlerin anket sorularına vermiş oldukları yanıtlar incelendiğinde her bir anket sorusu için farklı oranlarda, istendik yönde sonuçlar elde edilmiş, ebeveynlere verilen cinsel eğitim ile ebeveynlerin konu ile ilgili bilgi düzeylerinde artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of sexual education given to parents of children aged 3-6 on the parents' level of knowledge about the child's sexual development and education. The research sample consisted of 104 mothers and 14 fathers with children aged 3-6, who were continuing their education at the school where the application was carried out, located in Hopa district of Artvin province. Research data was collected through the“Preschool Sexual Education Survey”and“Demographic Data Form”prepared by the researcher. After the first survey was administered, the research was conducted by providing sexual education to the parents and then repeating the survey. The answers given by a single group in the pretest and posttest were analyzed. The analysis of the research was done with the SPSS-25 program. In analyzing the research data, tables of frequency and percentage values of the participants' demographic characteristics and sexual education information, dependent groups t-test was used to determine the change in the parents' knowledge levels, and mixed designs ANOVA analysis was used to measure the group*time effect of different variables on the relevant changes. As a result of the research, it was seen that the post-test measurement scores of parents with a high level of education were significantly higher than those of parents with a low level of education. It was determined that the pre-test measurement scores of parents who had previously received sexual education were significantly higher than those of parents who had not received sexual education. It was determined that the pre-test measurement scores of parents who had resources regarding sexual education were significantly higher compared to those who did not. In the study, when the answers given by the parents to the survey questions before and after the training were examined, the desired results were obtained at different rates for each survey question, and an increase in the knowledge level of the parents on the subject was observed with the child sexual development and education program applied to the parents.