Farklı sosyo ekonomik düzeydeki 3-6 yaş grubu çocuğu olan anne babaların oyuncak ve oyun materyalleri hakkındaki görüşlerinin ve bu yaş grubu çocukların sahip oldukları oyuncak ve oyun materyallerinin incelenmesi
The research in planned in the aim of experiencing the socio economic level of parents who are having 3-6 age group of children on the toys and play materials opinion and what kind of toys and plan materials this group of children having
- Tez No: 187266
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Araştırma Farklı Sosyo Ekonomik Düzeydeki 3-6 Yaş Grubu Çocuğu Olan AnneBabaların Oyuncak Ve Oyun Materyalleri Hakkındaki Görüşlerinin Ve Bu YaşGrubu Çocukların Sahip Oldukları Oyuncak Ve Oyun Materyallerinin İncelenmesiamacıyla planlanmıştır.Araştırmanın evrenini, Ankara il merkezindeki okul öncesi eğitim kurumuna giden 3-6 yaş grubu çocuklarının anne ve babaları oluşturmuştur. Rastgele seçilmiş alt sosyo-ekonomik düzeyde 131 anne,131 baba olmak üzere 262 ve üst sosyo-ekonomikdüzeyde 254 anne, 254 baba olmak üzere 508 ebeveyne ulaşılmıştır. Toplam ulaşılanebeveyn sayısı 770' dir.Araştırmada veriler, uzman kişilerin görüşleri alındıktan sonra, araştırmacı tarafındangeliştirilen, ?Oyuncak ve Oyun Materyalleri Soru Formu? ile toplanmıştır. Toplananverilerin analizi için, istatistiksel analizlerden Ki-kare test istatistiği kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlara göre;- Alt sosyo ekonomik düzeydeki çocuklar ve üst sosyo ekonomik düzeydekieğitim seviyesi düşük olan ebeveynlerin çocukları, oyuncak ve oyunmateryalleriyle 1 saatten az oynamaktadırlar.- Alt sosyo ekonomik düzeydeki çocuklar bahçe ve sokakta oyun oynamayı,üst sosyo ekonomik düzeydeki çocuklar odalarında oynamayı daha çok tercihetmektedirler. Annelerin eğitim düzeyi artıkça, çocuklar ev ortamındaoynamayı daha çok tercih etmektedirler.- Alt sosyo ekonomik düzeydeki erkek çocuklar dışarda daha çok vakitgeçirirken, üst sosyo ekonomik düzeydeki erkek çocuklar bilgisayarla dahaçok vakit geçirmektedirler.- Alt sosyo ekonomik düzeydeki çocuklar oyuncak satın alırken arkadaşları vebaşka çocuklardan etkilenirken, üst sosyo ekonomik düzeydeki çocuklartelevizyon, kitap, gazate ve dergilerden etkilenmektedirler. kız çocuklaroyuncakların renkli, parlak ve sesli olma özelliğine, erkek çocuklar büyük,küçük, hareketli ve ışıklı olma özelliğine daha çok dikkat etmektedirler.- Alt ve üst sosyo ekonomik düzeyi birbirinden ayıran oyuncak sayısı 40'dır.Alt sosyo ekonomik düzeydeki çocuklar genelde, 40'dan az üst sosyoekonomik düzeydeki çocuklar ise genelde, 40 dan fazla oyuncağa sahiptirler.- Erkek çocuklar, oyuncaklarına karşı daha çok hırpalayıcı, kırıcı ve bozucudavranırken, kız çocukları oyuncaklarını daha dikkatli kullanmaktadırlar.- Alt sosyo ekonomik düzeydeki çocuklar evde bulunan eşyalarla, üst sosyoekonomik düzeydeki çocuklara göre daha az oynamaktadırlar. Erkek çocuklarevde bulunan malzemelerden, artık malzeme ve elektronik eşyalarla, kızçocukları ise mutfak, süs eşyaları, giysi ve aksesuarlarla daha çokoynamaktadırlar- Erkek çocuklar elektronik oyuncaklara, güncel kahramanlara, oyuncaksilahlara daha çok sahipken, kız çocukları bebek, hayvan ve yumuşak dolguoyuncaklara daha çok sahiptirler. Ayrıca, eğitim düzeyi düşük olanebeveynlerin çocukları eğitici oyuncaklara ve manüpülatif oyuncaklara dahaaz sahiptirler.- Erkek çocukları, minyatür nesneleri, müzikli oyuncakları, oyuncak silahlarıelektronik oyuncakları, hareketli oyuncakları ve maketleri kız çocukları,bebek, hayvan ve yumuşak dolgu oyuncakları, el işi oyuncaklarını daha çoksürekli seçip oynamaktadır. Alt sosyo ekonomik düzeydeki çocuklar, üstsosyo ekonomik düzeydeki çocuklara oranla daha çok oyuncakları arasındanözel olarak oyuncak seçmekte ve sürekli oynamaktadırlar.- Alt sosyo ekonomik düzeydeki çocukların oyuncakları genelde torba veçuvalda, üst sosyo ekonomik düzeydeki çocukların oyuncakları ise geneldeevde kendilerine ait oyuncak dolabında ve rafında bulunmaktadır. Ayrıca altsosyo ekonomik düzeydeki erkek çocuklar oyuncaklarına istediklerindekolaylıkla ulaşamamaktadırlar.- Alt sosyo ekonomik düzeydeki ebeveynler ve üst sosyo ekonomik düzeydekieğitim seviyesi düşük olan ebeveynler, oyuncağı, çocuğu mutlu etmek,ödüllendirmek, boş zamanını değerlendirmek ve çocuğu eğlendirmek,oyalamak amacıyla alınan oyun malzemeleri olarak tanımlarken, üst sosyoekonomik düzeydeki anne babalar ve özellikle eğitim seviyesi yüksek olanebeveynler oyuncağı çocuğun gelişimini, hayal gücünü ve yaratıcılığınıartıran oyun malzemesi olarak tanımlamaktadırlar.- Alt sosyo ekonomik düzeydeki ebeveynler,çocuklarının oyuncakla 6 ay vesonrasında karşılaşması gerektiğini düşünmekte ve çocuklarına ilk oyuncağı 6ay ve sonrasında alırken, üst sosyo ekonomik düzeydeki ebeveynlerçocuklarının oyuncaklarla, 1-5 aylıkken karşılaşmaları gerktiğini düşünmekteve çocuklarına, doğmadan önce oyuncak almaktadırlar.- Alt sosyo ekonomik düzeydeki ebeveynler doğum günü, özel günler veekonomik kaygıları olmadığında, üst sosyo ekonomik düzeydeki ebeveynlerise çocuklarının ihtiyaçları olduklarını düşündüklerinde, oyuncak satınalmaktadırlar.- Alt sosyo ekonomik düzeydeki ebeveynler çocuklarına, 6 ay ve daha üstüsürede oyuncak alırken, üst sosyo ekonomik düzeydeki ebeveynler haftadabir veya aydabir sürede, satın almaktadırlar. Ayrıca alt sosyo ekonomikdüzeydeki ebeveynler çocuklarına oyuncağı pazardan ve işportadan alırken,üst sosyo ekonomik düzeydeki ebeveynler büyük alışveriş merkezlerindenalmaktadırlar.- Anne babalar genelde kız çocuklarına karşı cinse ait oyuncak alırken, üstsosyo ekonomik düzeydeki üniversite mezunu ebeveynler her iki cinstekiçocuklarına karşı cinse ait oyuncak almaktadırlar.- Alt sosyo ekonomik düzeydeki ebeveynler oyuncak satın alırken, oyuncağınekonomik olmasına, üst sosyo ekonomik düzeydeki ebeveynler, çocuklarınıngelişim düzeyi, ilgi, ve isteklerine uygun olmasına dikkat etmektedirler.- Anne babalar, 1. çocuklarının oyuncaklarını, daha çok satın alarak, başkalarıtarafından hediye edilerek, temin ederken 2. ve 3. çocuklarına öncekiçocuklarından, akraba tanıdık komşu çocuklarından temin etmektedirler.- Anneler babalara göre çocuklarına evde bulunan malzemelerle daha çok oyuncakhazırlamaktadırlar. Anneler daha çok dikerek, örerek, bez bebekler, elbiseler veminderler yaparken, Babalar daha çok ahşap, mukavva vb malzemelerden araba,blok, puzzell vb. oyuncaklar yapmaktadırlar. Anne ve babalar genelde kızçocuklarının tabanca, erkek çocuklarının bebek almak ÖNSÖZBu araştırma, Farklı sosyo ekonomik düzeydeki 3-6 yaş grubu çocuğu olan annebabaların oyuncak ve oyun materyalleri hakkındaki görüşlerinin ve bu yaş grubuçocukların sahip oldukları oyuncak ve oyun materyallerinin incelenmesiamacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The research is planned in the aim of experiencing the socio economic level ofparents who are having 3-6 age group of children on the toys and play materialsopinion and what kind of toys and play materials this group of children having.Made in Ankara province centre on children in the lowest socio economic iscontaining 131 mother and 131 father totaly 262 and highest socio economic parentsare containg 254 mather and 254 father totaly 508 parents and total parent amountis770.The data?s in the research is gatheret after having the ideas of expert and after it bythe resiarcher who developed the ?toys and play materials questions? for analizingthe data?s the k- square statistics in used. The conculusion taken by us;- The children of low socio economic level and the children of high socioeconomic level and with, low education are playing with toys and playmaterials for 1 hour.- The Low socio economic level children like to play and high socioeconomic children like to play in their room. And when the educationlevels of more increaser, the children choose to play at home environmentmore.- Low socio economic level male children like to play out and spend moretime at outside, and high socio ecomomic level male children like to playwith PC.- Low socio economic level children lone to buy toys effected from theirfriends and other children but the high socio economic level children loneto buy toys effected from TV, reading book, newspaper and magazine.Female children attend toys which have colorful, brilliant and voicedfeatures, male children attend toys which have big, small, active and lightfeatures.- The toys number which is separeted low and high socio economic is 40.Most the low socio economic level children have toys less than 40 andhigh socio economic level children have toys more than 40.- The male children is more strong to their toys but famale one of carefulon them.- The low socio economic children plays with the furniture at their homeless than the high socio economic level children. The male children playwith the remaning stuff and the electronic stuff , female children generallyplay with kitchen stuff, ornamentation stuff, dress and accessory.- Male children are having more toys on electronical toys, current heros andtoys guns than the girls, female children are having more toys on dolls,animals and soft toys. The children who their parents have low level ofeducation have less educational toys and manupulative toys.- Male children play more miniature objects, musical toys, gun toys,electronic toys, active toys, maquette, female children play more dolls,animals and soft toys handicraft toys and select continuously these toyswith other toys. The low socio economic level children selected speciallytoys and continuously play with them more than high socio economiclevel children.- Genarally, low socio economic level children keep in their toys pochetteand sack, high socio economic level childeren keep them in cupboard andshelf. Moreover, low socio economic level male children don?t receiveeasyly their toys when they want to them.- Low socio economic level parents and high socio economic level parentswith low education idendify the toys as its for to make happy the childawarding, spending the space time, enjoyment but the high socioekonomic level parents with high educational level define toys as itseducation which increase the dreaming and creation of a child.- Low socio economic level parents think that their child meet toy at 6month and after 6 month, and buy first toy at 6 month and after 6 month.But high socio economic level parents think that their child meet toy atbetween 1 and 5 month, and buy first toy before their child was born.- The low socio economic level parents believe for not needing to celebratethe births day and special day but high socio economical level parentsbelieve their child needs these and buy them toys.- Low socio economic level parents buy toys to their children after 6 monthor more but his socio economical level parents buy once in a week or in amonth. Low socio economical level parents buy toys for their childrenfrom bazaars and high socio economic levels buy from shopping centers.- The parents buy toys which belong cross gender especially to girls buthigh socio economical level parents with high educations buy toys whichbelong cross gender for both male and female.- The low socio economical level parents buys the toys on the base of it?seconomy but high socio economical level parents buy toys for the uses oftheir child, their wants and needs.- Parents buy more toys to their first child, and get present but on their 2., 3.child they collect toys from their relatives.- Mothers prepare toys from the stuff at home more than fathers to theirchildren. Mothers prepare toys more by sewing, rawing, cloth dolls,dresses but dads make toys more on wood, cartoon etc. cars, block, puzzeletc. While girls want to buy a toys gun and boys want to buy a doll,parents permission to their girls but not their boys.