Farklı geometriye sahip S şekilli çekirdekli bal peteği sandviç kompozitlerin mekanik davranışlarının araştırılması
Investigation of the mechanical behavior of honeycomb sandwich composites with S-shaped cores with different geometry
  1. Tez No: 847334
  2. Yazar: HASAN MURAT ÖZTEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN TEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bal peteği sandviç yapılar darbe, yüksek aşınma direnci, hafiflik, yüksek dayanım ve korozyona karşı dirençli olmaları ile malzeme biliminde ve uygulama alanlarında büyük önem taşımaktadır. Gıda, elektronik, inşaat, havacılık, uzay, denizcilik, kara ulaşımı, demiryolu lojistik hizmetleri gibi yaşamın çeşitli alanlarında sürekli ve yenilik istenen arz talebini tamamlamak için mevcut malzeme özelliklerinin ihtiyaçlar karşısında yetersiz kaldığı durumlarda kompozit malzeme teknolojisi ile istenilen hafiflik, iyileştirilmiş mekanik özellikler, yalıtım gibi durumlara çözüm bulunabilmektedir. Tez çalışmasında alt ve üst tabaka paslanmaz çelik-316 levhalar ile özgün tasarım geometrik özellikleriyle S şekilli çekirdekli alüminyum 1050A-O malzeme, akrilik DP-8405 yapıştırıcı uygulamasıyla bal peteği sandviç kompozitin farklı varyasyonların imalatı gerçekleştirilmiş üç nokta eğme testleri, düşen ağırlık darbe testleri ve ANSYS Mechanical yazılımı yardımıyla sonlu elemanlar analizleri yapılmış ve veriler karşılaştırılmıştır. Yeni bir çekirdek formu olarak düşünülüp değerlendirilen S şekilli çekirdek yapısının farklı et kalınlığı, yarıçap ve çekirdek yükseklikli varyasyonların, eğme ve darbe test ve analizleri yapılmış olup çekirdek et kalınlığındaki artışın eğme ve darbe testlerinde mekanik özelliklerde iyileşme sağladığı, eğme performansında çekirdek diziliminde düz-ters dizilimin aynı çekirdek grubundaki düz dizilime göre ve et kalınlığında artışla elde edilen gruplara göre mekanik özelliklerde pozitif yönlü iyileştirme sağladığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The impact, high wear resistance, lightweight, high strength, and corrosion resistance of honeycomb sandwich structures make them extremely valuable in material science and application domains. Composite material technology provides the desired lightness, improved mechanical properties, and insulation in situations where existing material properties are insufficient to meet the needs. This is done to meet the demand for continuous and innovative supply in various areas of life, such as food, electronics, construction, aviation, space, maritime, land transportation, and railway logistics services. For such circumstances, solutions exist. In the thesis study, different variations of the honeycomb sandwich composite were manufactured with the lower and upper layer stainless steel-316 sheets, S-shaped core aluminum 1050A-O material with original design geometric features, acrylic DP-8405 adhesive application, three- point bending tests, falling weight impact tests, and ANSYS. Mechanical software was used to perform finite element calculations, and the results were compared. Bending and impact tests, as well as analyses of different wall thickness, radius, and core height variations of the S-shaped core structure, which is considered and evaluated as a new core form, have been carried out, and it has been demonstrated that increasing core wall thickness improves mechanical properties in bending and impact tests and that the straight-reverse alignment in the core arrangement improves bending performance. It has been determined that it improves mechanical characteristics over the straight arrangement in the same core group and the groups formed by increasing wall thickness.