Arazi toplulaştırma çalışmaları ve Pıtıreli köyü örneği
Land consolidation and the Pıtıreli village sample
- Tez No: 84772
- Danışmanlar: PROF. DR. A. NEDİM YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu çalışma ile Pıtıreli köyünde yapılan arazi toplulaştırması çalışmalarının tarımsal yönden yöredeki etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Gerekli proje bilgileri ve köye ait toplulaştırmadan önceki ve sonraki haritalar Çanakkale Köy Hizmetleri İl Müdürlüğünden temin edilmiştir. Ayrıca köye ve toplulaştırma çalışmalarına katılan işletmelere ait bilgilerin elde edilmesi için anket çalışması yapılmıştır. Yapılan bu çalışmanın sonucunda; parsel sayısı 770'den 373'e düşmüş ve parsel yüzölçümü 7,396 da' dan 16,919 da'a yükselmiştir. Buradan çok parçalı işletmelerin sayısının toplulaştırma ile azaldığını ve daha rasyonel bir tarım yapma imkanı sağladığı sonucuna varmaktayız. Toplulaştırmadan önce 14300 m olan ulaşım sistemi toplulaştırmadan sonra 36775 m olmuş, ulaşım sisteminden faydalanan parsel oranı % 5.91 'den % 100'e, 2560 m olan drenaj sisteminin uzunluğu toplulaştırmadan sonra 9700 m'ye yükselmiştir. Toplulaştırmadan önce araziler çiftçilerin kendi imkanları ile açtıkları çakma ve keson kuyularla sulanırken toplulaştırmadan sonra 10600 m. sulama sistemi yapılmış, sulama ve drenaj sisteminden faydalanan parsel sayısı 12'den 186'ya, sulama ve drenaj sisteminden faydalanma oranı % 3.36'dan % 52'ye yükselmiştir. Yapılan anket çalışmalarından elde edilen bilgilere göre ise; tarım sistemi olarak sulu tarımın arttığı buna bağlı olarak ürün miktarında bir artışın olduğu, toplulaştırmadan sonra kişilerin kendi adlarına tescil işlemlerini yaptırmaları ile mülkiyet sistemine kavuşmuş oldukları, arazilere ulaşım süresinin kısaldığı sonuçlan çıkarken, bazı işletme sahipleri ise sulama sisteminden yeterli oranda faydalanamadıkları ve arazi derecelendirme sistemi çalışması sonucunda eski arazilerinin değerinde ve miktarında arazi alamadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study will investigated the land consolidation studies of effect of agricultural in Pıtıreli. Project knowledge and land consolidation of all atlas are obtained from Çanakkale Köy Hizhetleri İl Müdürlüğü in addition. The studies of questionnaire are filled in for village and land consolidation management. At the end of this studies parcel number decreased from 770 to 373 and parsel measurement increased from 7,396 da to 16,919 da. We gathered from the study that the number of multiple piece farms were decreased and that more quality agriculture was accomplished. Prior to the consolidation, the road system increased from 14300 m to 36775 m and % 100 parcel rate benefiting from the system was achieved, 2560 m drenage system length has reached to the length of 9700 m after the consolidation. Lands were being irrigated with wells which farmers had opened prior to the consolidation, but an 10600 m irrigation system was established. With this system, the number of parcel number which has been irrigated went from 12 to 186 and the rate went up to % 52 just from % 3.36. As a result of questionnaire the amounts of crops of increasing depend on increasing of irrigation on the system of agriculture. After the land consolidation, the registration procedure made by people which provided in possession system. As a result of the communication period become short with land. Although some manager were not sufficiently used from the irrigation system and as a result of studies of the rank system of land, old worth of land and do not buy the same amount of land.