Ortaokul 7. sınıf müzik ders kitabında yer alan okul şarkılarının eğitim müziği besteleme tekniklerine uygunluklarının incelenmesi
Analyzing the suitability of school songs in the 7th grade secondary school music course book for educational music composition techniques
- Tez No: 847788
- Danışmanlar: PROF. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7. sınıf müzik ders kitabında yer alan okul şarkılarının eğitim müziği besteleme tekniklerine uygunluklarının incelenmesidir. Ders kitabında yer alan bütün şarkı ve türkülerin içerisinden, okul şarkısı formatında olan 12 şarkı seçilmiş olup, bu şarkılar, biçim-form, prozodi, ton, ölçü ve öğrencilerin ses aralıklarına uygunlukları bakımından incelenip değerlendirilmiştir. Bu çalışma, durum çalışması desenli nitel bir çalışmadır. Çalışmanın verileri doküman analizi yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Veriler, betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, ders kitabında yer alan incelemeye konu 12 okul şarkısı içerisinden eğitim müziği besteleme tekniklerinin önemli bir ögesi olan prozodi kuralına tam-eksiksiz uyan bir tane şarkı tespit edilmiştir. Seçilen şarkıların, öğrencilerin ses aralıklarını genel olarak aştığı görülmüş, şarkıların uzun olmadığı ve konu kazanımları ile uyuştuğu tespit edilmiştir. Ders kitaplarına şarkı seçerken, şarkıların prozodi kurallarına uygun şarkılar olması gerektiği, öğrencilerin-çocukların dil ve zeka gelişimlerine katkıda bulunacak, oyuna uygun şarkıların seçilmesi gerektiği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the suitability of school songs in the 7th grade music course book to educational music composition techniques. Among all songs and folk songs included in the course books, 12 songs were selected in the school song format which were analyzed and evaluated in terms of form, prosody, tone, measurement and suitability for students' vocal ranges. This study is a qualitative with a case study pattern. The data of the study were collected using document analysis method. The data were analyzed using descriptive analysis. As a result of this study, among the 12 school songs included in the course book, one song that fully complies with the prosody rule, which is an important element of educational music composition techniques, has been identified. It was observed that the selected songs generally exceeded the students' vocal ranges, the songs were not long and were compatible with the subject objectives. It has been suggested that when choosing songs for the course books, the songs should be accordance with prosody rules, contributing to the language and intelligence development of students and should be chosen in accordance with the game.