Yapılandırılmış yazma öğretiminin yazma güçlüğü olan ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerine etkisi
The effect of structured writing instruction on the written expression skills of 4th grade primary school students with writing difficulties
- Tez No: 847827
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SEYİT ERTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapılandırılmış yazma öğretiminin yazma güçlüğü olan ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin öyküleyici ve bilgilendirici metin türlerindeki yazılı anlatım becerilerine etkisini belirlemektir. Belirlenen amaç çerçevesinde araştırma, nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması modeliyle desenlenmiştir. Eylem araştırması desenine göre tasarlanan araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılarak belirlenmiştir. Bu kapsamda araştırma, yazma güçlüğü olan beş ilkokul 4. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılının birinci ve ikinci yarısında gerçekleştirilmiştir. Araştırma üç ana aşamada uygulanmıştır. Bu aşamalar; uygulama öncesi çalışma grubunda yer alan öğrencilerin durumunu belirleme çalışmaları, uygulama süreci yapılandırılmış yazma öğretimi çalışmaları ve uygulama sonrası öğrencinin gelişim durumunu değerlendirme aşamalarından oluşmaktadır. Araştırmanın eylem planı 12 haftada 24 oturumda gerçekleşmiştir. Yapılandırılmış yazma çalışmaları kapsamında hazırlanan 21 eylem planı toplam 48 ders saatinde uygulanmıştır. Araştırma sürecinde veri toplama aracı olarak“Yazma Güçlüğü Belirleme Kontrol Listesi”,“Cümle Oluşturma Becerisi Kontrol Listesi”,“Paragraf Oluşturma Becerisi Kontrol Listesi”,“Öykü Yazma Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı”,“Bilgilendirici Metin Kontrol Listesi”,“Gözlem Formu”,“Öğrenci Ürünleri”,“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formları (Öğrenci-Veli)”kullanılmıştır. Belirtilen veri toplama araçları ile toplanan veriler betimsel ve içerik analizi yolu ile çözümlenmiştir. Araştırmada bireysel olarak öğrencilere yönelik yapılandırılmış yazma öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinin öğrencilerdeki yazma güçlüklerini büyük oranda giderdiği belirlenmiştir. Bu sonuç, yazma güçlüğü olan öğrencilerle birebir çalışıldığında düzeyine uygun yazma becerisinin kazandırılmasının mümkün olacağını ortaya çıkarmıştır. Çalışma kapsamında yazılı olarak kendini yeteri kadar ifade edemeyen öğrencilere uygulanan yapılandırılmış yazma çalışmalarının bu çocukları diğer sınıf arkadaşlarının düzeyine ulaştırabileceğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca bu çalışma ile yazmada güçlük çeken öğrencilere yönelik yapılan bireysel çalışmaların akademisyenlere, öğretmenlere ve ailelere yol göstereceği söylenebilir. Araştırmada yazma güçlü yaşayan öğrencilerin velileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerde veliler, bireysel olarak yapılandırılmış yazma öğretiminin öğrencilerinin yazma güçlüklerini giderdiğine vurgu yapmışlardır. Bu sonuç araştırmacı tarafından eylem aşamalarında işe koşulan yapılandırılmış yazma çalışmalarının öğrencilerin yazma güçlüklerini giderdiği sonucu ile öğrencilerle yapılan görüşmelerde yapılandırılmış yazma faaliyetlerinin yazma güçlüklerini giderdiği görüşleri ile paralellik göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, araştırmada rol olan kişilerin yapılandırılmış yazma çalışmalarına ilişkin görüşlerinin birbirini desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of structured writing instruction on the written expression skills in narrative and informative text types of fourth-grade primary school students with writing difficulties. In line with the defined objective, the research was designed using the action research model, a qualitative research design. Participants in the research were determined using purposive sampling through criterion sampling. Accordingly, the study involved five fourth-grade primary school students with writing difficulties. The research was conducted in the first and second halves of the 2021-2022 academic year. The research was implemented in three main stages: preliminary work to determine the situation of the students in the study group, the implementation process of structured writing instruction, and the assessment of the students' developmental status after implementation. The action plan for the research was executed over 12 weeks, comprising 24 sessions. The structured writing activities outlined in 21 action plans were implemented across a total of 48 class hours. Various data collection instruments were used throughout the research process, such as“Writing Difficulty Identification Control List”,“Sentence Construction Skills Control List”,“Paragraph Construction Skills Control List”,“Narrative Writing Skills Grading Key”,“Informative Text Control List”,“Observation Form”,“Student Products”and“Semi-Structured Interview Forms (Student-Parent).”The data collected through these instruments were analyzed descriptively and through content analysis. The research indicated that the individually tailored structured writing instruction significantly alleviated writing difficulties among students. This outcome demonstrated that when working individually with students facing writing difficulties, it is possible to develop writing skills appropriate to their level. The study also highlighted that structured writing interventions for students struggling to express themselves in writing could bring them up to the level of their peers. Furthermore, the study suggested that individual interventions for students experiencing writing difficulties could guide academics, teachers, and parents. In the research, discussions were held with the parents of students experiencing writing difficulties. During these discussions, parents emphasized that the individual structured writing instruction helped alleviate their children's writing difficulties. This outcome aligns with the conclusion drawn by the researcher from the action stages, indicating that structured writing activities effectively mitigated writing difficulties among students. The results obtained demonstrate the alignment and support between the perspectives of individuals involved in the structured writing activities throughout the research.