Üniversite öğrencilerinin bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımına bağlı yaşadıkları ergonomik sorunlar: Meslek yüksekokulu örneği
Ergonomic problems experienced by university students due to the use of information and communication technologies: Vocational college example
- Tez No: 847843
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN BACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Psikoloji, Orthopedics and Traumatology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojileri hem sosyal hem de çalışma hayatımızın vazgeçilmesi haline gelmiştir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygın kullanımına başlaması ile birçok risk faktörünü de yol açmaktadır. Cihazların yoğun kullanımının insan vücudunda ekleme ve kas sistemi başta olmak üzere fiziksel sorunlara, huzursuzluk, tedirginlik gibi psikolojik açıdan olumsuz durumlara yol açabilmektedir. Bu nedenle ergonomi kavramı iş sağlığı ve güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmanın amacı, meslek yüksekokulu özelinde üniversite öğrencilerinin bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım durumuna bağlı olarak yaşadıkları ergonomi risklerini belirleyerek buna yönelik öneriler getirmektir. Ayrıca çalışmada yaşanan ergonomik sorunların ve risklerin bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım durumuna göre farklılaşma durumları incelenmiştir. Araştırma, Çanakkale Teknik Bilimler MYO ve Çanakkale Sosyal Bilimler MYO' da öğrenimlerine devam etmekte olan 370 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama sürecinde; kişisel ve bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) kullanım bilgileri formu, Cornell kas iskelet sistemi rahatsızlığı ölçeği (T-CMDQ) ve psikolojik iyi olma ölçeğinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında katılımcıların bilgi ve iletişim teknolojisi kullanımına bağlı olarak fiziksel ve çevresel risk faktörlerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies have become indispensable in both our social and working lives. With the widespread use of information and communication technologies, it also causes many risk factors. Intensive use of devices can lead to physical problems in the human body, especially in the joints and muscular system, and psychologically negative situations such as restlessness and uneasiness. Therefore, the concept of ergonomics is of great importance in terms of occupational health and safety. The aim of the study carried out in this context is to determine the ergonomic risks experienced by university students, specifically at vocational colleges, depending on their use of information and communication technologies, and to make suggestions accordingly. In addition, the differences in ergonomic problems and risks experienced in the study were examined depending on the use of information and communication technologies. The research was conducted with 370 participants who were continuing their education at Çanakkale Vocational College of Technical Sciences and Çanakkale Vocational College of Social Sciences. During the data collection process within the scope of the research; Personal and information and communication technologies (ICT) usage information form, Cornell musculoskeletal disorder scale (T-CMDQ) and psychological well-being scale were used. In the light of the data obtained, significant differences were found in physical and environmental risk factors depending on the participants' use of information and communication technology.