COVİD-19 döneminde uzaktan eğitim uygulamaları: Sınıf öğretmenlerinin görüşleri
Distance education practices in the COVID-19 period: Opinions of primary school teachers
  1. Tez No: 847880
  2. Yazar: HAVVA NUR ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmayla, covid-19 pandemisinde uygulanan uzaktan eğitime yönelik sınıf öğretmenlerinin bakış açıları ve deneyimleri, uzaktan eğitimin avantaj ve dezavantajları, süreç boyunca yaşanan sorunları belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak 35 sınıf öğretmeninden elde edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcılar uzaktan eğitimin avantajları olarak uzaktan eğitim sayesinde eğitimin kesintisiz devam ettiğini, zaman ve mekânda esneklik sağlandığını ifade etmişlerdir. Uzaktan eğitimin avantajlarının yanında bazı dezavantajlarının olduğunu ve bu dezavantajların da öğrencilerin internet ve cihaz teminini konusunda yaşandığını belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenler bu süreçte ölçme-değerlendirme yapamadıklarını, sınıf ortamının eksikliğini hissettiklerini, öğrencilerle etkileşim eksikliğini yaşadıklarını ve velilerle iletişime geçmekte zorlandıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca uzaktan eğitim döneminde fırsat eşitsizliği yaşandığını, altyapıda bazı aksaklıklar yaşandığını ifade etmişlerdir. Sonuçlar: Covid-19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitimin devam edemediği bir dönemde uzaktan eğitim uygulamaları sayesinde eğitimin kesintiye uğramadan devam ediyor olmasının önemi anlaşılmıştır. Canlı derslere katılan öğrenciler ile katılmayan öğrenciler arasında seviye farkı oluştuğu saptanmıştır. Başta Eğitim Bilişim Ağı olmak üzere uzaktan eğitim uygulamalarının geliştirilmesi gerektiği, eğitimin dijitalleştirilmesi ve hibrit eğitime geçilmesi için çalışmalar yapılmasının önemli olduğu ve uzaktan eğitimle ilgili öğretmenlere eğitimler verilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the perspectives and experiences of Primary School Teachers regarding distance education implemented in the Covid-19 pandemic, the advantages and disadvantages of distance education, and the problems experienced during the process. Method: Case study method, one of the qualitative research methods, was used in the study. The data used in the research were obtained from 35 primary school teachers using a semi-structured interview form. The data obtained at the end of the research were analysed by content analysis technique. Findings: Participants stated that education continues continuously and flexibility is provided in time and place, thanks to distance education as the center of distance education. They stated that there were some epidemics in addition to distance education and that these events occurred regarding the provision of internet and devices. The athletes participating in the research stated that they could not make evaluations during this process, that they felt their deficiencies in the classroom environment, that they experienced a lack of interaction with support, and that they had difficulty communicating with parents. It is also observed that there is inequality of opportunity during the distance education period and some disruptions in the infrastructure are experienced. Conclusions: In a period when face-to-face education cannot continue due to the Covid-19 epidemic, the importance of continuing education without interruption thanks to distance education applications has been understood. It was determined that there was a difference in level between students who attended live lessons and those who did not. It has been concluded that distance education applications, especially the Education Information Network, should be developed, that it is important to work on the digitalization of education and transition to hybrid education, and that training should be provided to teachers on distance education.