Yabancılara Türkçe öğretiminde ters yüz sınıf modelinin öğrenci görüşlerine ve okuduğunu anlama becerisine etkisi
The effect of the flipped classroom model on student opinions and reading comprehension ability in teaching Turkish to foreigners
  1. Tez No: 847881
  2. Yazar: AYŞE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIK BAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, yabancılara Türkçe öğretiminde ters yüz sınıf modelinin okuduğunu anlama becerisi üzerine etkisini ve modele yönelik öğrenci görüşlerini incelemektir. Yöntem: Karma yöntem araştırma desenlerinden açıklayıcı ardışık desene göre hazırlanan araştırma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Atatürk Üniversitesi TÖMER'de B1 ve B2 düzeyinde iki sınıfta öğrenim gören toplam 37 öğrenci ile 12 haftayı kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak akademik başarı testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel aşamasında deneysel desenlerden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma kapsamında deney grubunda dersler TYS modeline uygun olarak planlanmıştır, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı doğrultusunda işlenmiştir. Deneysel uygulamanın sonunda her iki gruba akademik başarı testi son test olarak uygulanarak veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel aşamasında olgubilim deseni kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak deney grubu öğrencileri ile görüşmeler yapılmış ve model hakkındaki görüşleri alınmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilere NVİVO programı kullanılarak betimsel analiz uygulanmış; bulgular, okuyucuya özetlenmiş ve yorumlanmış bir biçimde sunulmuştur. Bulgular: Araştırma sonucunda deney grubu öğrencilerinin son test başarı puanları ile kontrol grubu öğrencilerinin son test başarı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Deney grubu öğrencilerinin aritmetik ortalamalarının kontrol grubu öğrencilerinin aritmetik ortalamalarından daha büyük olduğu görülmüştür. Yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin modele ilişkin görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar: Araştırma sonuçlarına göre, ters yüz sınıf modelinin öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi ve görüşleri üzerinde olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to examine the effect of the flipped classroom model on reading comprehension skills in teaching Turkish to foreigners and student opinions about the model. Method: The research, which was prepared according to the explanatory sequential design, one of the mixed method research designs, was conducted in the spring semester of the 2021-2022 academic year with a total of 37 students studying in two classes at the B1 and B2 levels at Atatürk University TÖMER, covering 12 weeks. Academic achievement test and semi-structured interview form were used as data collection tools. In the quantitative phase of the research, a quasi-experimental research design with a pretest-posttest control group, one of the experimental designs, was used. Within the scope of the study, lessons in the experimental group were planned in accordance with the TYS model, while in the control group they were taught in line with the existing curriculum. At the end of the experimental application, the academic achievement test was applied to both groups as a posttest and the data was analyzed. Phenomenological design was used in the qualitative phase of the research. Interviews were conducted with the experimental group students using a semi-structured interview form and their opinions about the model were taken. Descriptive analysis was applied to the data obtained from the interviews using the NVIVO program; the findings are presented to the reader in a summarized and interpreted form. Findings: As a result of the research, it was determined that there was a statistically significant difference between the post-test success scores of the experimental group students and the post-test success scores of the control group students. It was observed that the arithmetic averages of the experimental group students were higher than the arithmetic averages of the control group students. According to the findings obtained from the interviews, it was determined that the students' opinions about the model were generally positive. Conclusions: According to the research results, it was determined that the flipped classroom model had a positive effect on students' reading comprehension skills and opinions.