The effect of personality type on routing preferences of yachtsmen and predicting the route preferences suggestions based on personality type: Developing an algorithm
Yatçıların rota tercihlerinde kişilik yapısı faktörü ve kişilik yapısına uygun rota tavsiyeleri: Bir algoritma geliştirme süreci
  1. Tez No: 847994
  2. Yazar: CAN KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. URAL GÖKAY ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, yatçıların rota tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemek ve bu tercihler ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve tahminlemek amacıyla yapılan kapsamlı bir makine öğrenimi uygulamasına dair bir çalışmayı sunmaktadır. Tez kapsamında yatların ve yatçılığın tarihsel gelişimi, kişilik türü modelleri, Büyük Beşli (the Big Five) kişilik envanteri, yatçıların rota/destinasyon belirleme süreçleri, ve yapılan uygulama neticesinde RapidMiner programı vasıtasıyla makine öğrenimi kullanılarak yatçıların kişilik yapıları ve rota tercihlerine yönelik bir sınıflandırma ve tahminleme algoritması geliştirilmesi konuları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents a study regarding an application of machine learning in order to develop an algorithm to classify and predict route/destination preferences of yachtsmen based on their personality traits after determining the factors that affect their route/destination preferences and their relationship with yachtsmen's personality traits. The topics covered in this thesis are the historical development of yachting, personality type models, the Big Five personality inventory, how yachtsmen determine their route/destination, and a machine learning application utilizing RapidMiner to classify and predict yachtsmen's route/destination preferences based on their personality traits.