Serebral Palsili çocuklarda çevrenin fonksiyonel düzey, katılım ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisi
The impact of the environment on functional status, participation and quality of life in children with Cerebral Palsy
  1. Tez No: 848046
  2. Yazar: HİLAL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmadaki amaç; serebral palsili (SP) çocuklarda çevresel faktörlerin fonksiyonel durum, katılım ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışma yaş ortalaması 10,91±2,99 yıl olan 68 (41E 27K) SP'li çocuk ile yapıldı. Bireylerin sosyodemografik bilgileri alındıktan sonra Avrupa Çocuk Çevre Anketi (ECEQ), Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (GMFCS), El Becerileri Sınıflandırma Sistemi (MACS), Yeme ve İçme Becerileri Sınıflandırma Sistemi (EDACS), İletişim Fonksiyonu Sınıflandırma Sistemi (CFCS),Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Ölçeği (PEDI), Çocuk ve Adelösan Katılım Anketi (CASP), Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL) kullanıldı. ECEQ çevre anketinin; fonksiyonel durumu değerlendirmek için kullanılan GMFCS ile güçlü-çok güçlü düzeyde , (r=0,731-0,853), MACS ile güçlü düzeyde (r=0,693-0,751), EDACS ile orta düzeyde (r=0,536-0,591), CFCS ile orta-güçlü düzeyde (r=0,540-0,619), korelasyona sahip olduğu görüldü (p=
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of environmental factors on the functional status, participation, and quality of life in children with cerebral palsy (CP). A study was conducted involving 68 children (41F 27M) with an average age of 10.91±2.99 years. Following the collection of individuals' socio-demographic data, assessments were made using the European Children's Environment Questionnaire (ECEQ), Gross Motor Function Classification System (GMFCS), Manual Ability Classification System (MACS), Eating and Drinking Ability Classification System (EDACS), Communication Function Classification System (CFCS), Pediatric Disability Evaluation Scale (PEDI), Child and Adolescent Scale of Participation (CASP), and Pediatric Quality of Life Scale (PedsQL). The ECEQ environmental survey showed a strong to very strong correlation with GMFCS for assessing functional status (r=0.731-0.853), a strong correlation with MACS (r=0.693-0.751), a moderate correlation with EDACS (r=0.536-0.591), and a moderate to strong correlation with CFCS (r=0.540-0.619) (p=