Ankara piyasasında tüketime sunulan kremalı ve çikolatalı pastaların hijyenik durumu üzerine bir araştırma
An Investigation on hygienic status of cream and chocolate pastries sold in Ankara
- Tez No: 84807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırmada, Ankara piyasasından sağlanan pastaların mikroorganizma yükleri incelenmiş olup, hijyenik kaliteleri belirlenerek gıda zehirlenmesi açısından taşıdıkları risk ortaya konmaya çalışılmıştır. Kremalı ve çikolatalı pasta örnekleri mikrobiyolojik olarak toplam canlı bakteri, toplam maya-küf, koliform bakteri, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Salmonella ve laktik asit bakteri sayılan yönünden incelenmiştir. Kremalı pastaların çikolatalı pastalara göre gıda zehirlenmesi açısından daha fazla risk taşıdığı ortaya konmuştur. Toplam canlı bakteri ve toplam maya-küf sayısı kremalı pastalarda ortalama 2,3 9x1 07 ve 1,0x1 06 cfu/g seviyesinde iken, çikolatalı pastalarda ortalama 1,68x1 06 ve 5,79x1 07 cfu/g düzeyinde bulunmuştur. Koliform bakteri sayısı kremalı pasta örneklerinde ortalama 2,12x10 cfu/g, çikolatalı pasta örneklerinde ortalama 7,33x1 04 cfu/g olarak tespit edilmiştir. Staphylococcus aureus kremalı pastaların %40'ında bulunmuşken, çikolatalı pastaların % 13, 33 'ünde tespit edilmiştir. Escherichia coli kremalı pastaların %13,33'ünde, çikolatalı pastaların %13,33'ünde tespit edilmiştir. Laktik asit bakterileri kremalı pastaların hepsinde ortalama 2,34x10 cfu/g, çikolatalı pastaların %60'mda ortalama 3, 02x1 03 cfu/g düzeyinde bulunmuştur. Salmonella örneklerin tamamında tespit edilmemiştir.Elde edilen deneysel sonuçlardan; Ankara pastanelerinde satışa sunulan 30 adet kremalı ve çikolatalı pastanın mikrobiyolojik kalitesinin iyi olmadığı ve gıda zehirlen mesi açısından potansiyel bir risk oluşturabilecekleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the pastries supplied from Ankara market are observed from the microorganisms of view and tried to identify the risk carry as per food poisoning. Cream and chocolate pastry samples were examined microbiologically from the aspect of total count bacteria, total yeast and mold, coliformus, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Salmonella and lactic acid bacteria. Cream pastry samples may cause a potential risk from the aspect of food poisoning than chocolate pastry samples. Total count bacteria and total yeast and mold average counts are approximately 2.39xl06 and l.OxlO6 cfu/g in the cream pastry, but their average values in chocolate pastries are 1.68xl06 and 5.79xl05 cfu/g. Coliformus bacteria average counts are 2.12xl05 cfu/g in the cream pastry, and 7.33xl04 cfu/g in the chocolate pastry. In the cream pastry samples %33.33 Escherichia coli and %40 Staphylococcus aureus were found, in the chocolate pastry samples % 13.33 Escherichia coli and %13.33 Staphylococcus aureus were found. At this experimental results, 30 of the pastries made from cream and chocolate supplied from the shops in Ankara are found in a bad quality from the microbiological angle and have potentially a risk of food poisoning.