Otizm spektrum bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren çocuklarda işlevsellik, yetiyitimi ve sağlığın uluslararası sınıflandırılması (ıcf) temelli uygulanan değerlendirme sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of assessment results based on the international classification of functioning, disability and health (icf) in children with autism spectrum disorder and with typical development
- Tez No: 848080
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN DÜGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmamız otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanılı çocukların vücut fonksiyonlarını, aktivite bağımsızlık seviyelerini ve katılım düzeylerini ICF çerçevesinde bütünsel bir şekilde ele alıp tipik gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırarak benzerlikleri, farklılıkları ortaya çıkarmak ve çocukların işlevsellik profillerini belirleyebilmek amacıyla oluşturuldu. Her iki gruba da 5-10 yaş aralığında 27 erkek çocuk dahil edildi. Grupların vücut fonksiyonları, aktivite bağımsızlık seviyeleri ve katılım düzeylerine ilişkin değerlendirmeleri ICF çerçevesi temel alınarak yapıldı. Vücut fonksiyonları Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlilik 2 Testi Kısa Formu (BOT 2-KF) ve Dunn Duyu Profili, aktivite bağımsızlık seviyeleri Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (PÖDE) ve katılım düzeyleri Çocuk ve Adölesan Katılım Anketi (ÇAKA) kullanılarak değerlendirildi. OSB'li çocukların motor yeterlilik düzeylerinin, duyusal profillerinin, aktivite bağımsızlık seviyelerinin ve katılım düzeylerinin tipik gelişim gösteren çocuklara göre daha zayıf olduğu bulundu (p0.05) saptandı.
Özet (Çeviri)
Our study was designed to examine the body functions, activity independence levels and participation levels of children diagnosed with autism spectrum disorder (ASD) holistically within the framework of ICF and compare them with typically developing children, to reveal similarities/differences and to determine the children's functionality profiles. 27 boys aged 5-10 were included in both groups. Evaluations of the groups regarding their body functions, activity independence levels and participation levels were made based on the ICF framework. Body functions were evaluated using the Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency 2 Test Short Form (BOT 2-SF) and Dunn Sensory Profile, activity independence levels were evaluated using the Pediatric Disability Assessment Inventory (PEDİ), and participation levels were evaluated using the Child and Adolescent Participation Scale (CASP). It was found that the motor proficiency levels, sensory profiles, activity independence levels and participation levels of children with ASD were weaker than typically developing children (p0.05).