Üçüncü ventrikül yerleşimli kolloid kist tedavisinde endoskopik ve mikroşirürjikal yöntemlerin retrospektif olarak karşılaştırılması
Comparative analysis of endoscopic and microsurgical approaches for third ventricle colloid cyst tr: A retrospective study
- Tez No: 848150
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN ERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Kolloid kist cerrahisi, günümüzde tartışmalı bir konudur ve genellikle mikrocerrahi ve endoskopik yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Her iki yaklaşımın kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu çalışmada, tarafımızca da uygulanan her iki yöntemin sonuçları karşılaştırılarak literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 21 endoskopik, 19 açık mikrocerrahi yöntem ile opere edilen toplam 40 kolloid kist tanılı hastadan oluşmaktadır. Opere edilen tüm hastaların dosya verileri, ameliyat notları, radyolojik görüntüleri ve poliklinik takip notları geriye dönük olarak incelenmiş, elde edilen veriler SPSS programı yardımıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Colloid cyst surgery remains a debated topic and is commonly performed using microsurgery and endoscopic methods nowadays. Both approaches have their specific advantages and disadvantages. This study aims to contribute to the literature by comparing the results of both methods applied in our practice. Materials and Methods: The study consists of a total of 40 patients diagnosed with colloid cyst, who underwent surgery using 21 endoscopic and 19 open microsurgical methods. The medical records, surgery notes, radiological images, and outpatient follow-up notes of all operated patients were retrospectively reviewed, and the obtained data were analyzed using the SPSS program.