8. sınıf matematik ders kitabındaki soruların TIMSS bilişsel alanlarına ve program kazanımlarına göre analizi
Analysis of the questions in the 8th grade mathematics textbook according to TIMSS cognitive areas and program outcomes
- Tez No: 848585
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı MEB sekizinci sınıf matematik kitabındaki ünite sonu sorularının 2019 TIMSS bilişsel alanlarına ve matematik dersi öğretim programı kazanımlarına göre analizini yapmaktır. Araştırma yöntemi nitel olup durum deseni kullanılmıştır. Çalışmada 169 ünite sorusunun TIMSS 2019 bilişsel alanlarına göre analizi yapılmıştır. Bu soruların bilme, uygulama ve akıl yürütme bilişsel alanlarının alt basamaklarına indirgenerek analizi yapılmıştır. Çalışmada, TIMSS 2019 sorularının bilişsel alanlarının yüzdesel dağılımları ile her ünitenin; ünite değerlendirme sorularının uyum analizi yapılmıştır. Sekizinci sınıf matematik ders kitabındaki ünite değerlendirme sorularının kazanımlarına göre dağılımı ve bu kazanımların TIMSS bilişsel alanlarına göre dağılım analizi yapılmıştır. Çalışmada, MEB sekizinci sınıf matematik kitabındaki tüm ünite değerlendirme sorularının bilişsel alanları ile TIMSS 2019 sorularının bilişsel alan dağılımlarının benzerlik gösterdiği görülmüştür ancak; değerlendirme soruları ünite bazlı incelendiğinde TIMSS 2019 bilişsel alanları ile benzerlik göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the end-of-unit questions of MEB eighthgrade mathematics textbook according to TIMSS 2019 cognitive domains and mathematics curriculum acquisitions. The research method is qualitative, and the case study pattern was used. In the study, 169 items were analyzed, and analysis of these items has been made by sub levels of knowing, applying, and reasoning. In the study, the target percentages of the cognitive domains of the TIMSS 2019 items and the compliance analysis of the evaluation questions of each subject were performed. The distribution of questions in the eighth-grade mathematics textbook according to their acquisitions and the distribution analysis of these acquisitions according to the cognitive domains of TIMSS were carried out. Findings reveal that the cognitive domains of all questions in the eighth-grade textbook and the cognitive domains distributions of the TIMSS 2019 items are similar. However, on a subject basis, it was concluded that they did not show similarities with the TIMSS 2019 cognitive domains.