Çocukluk çağı travması yaşamış genç yetişkinlerde psikolojik acı deneyimi: Affedicilik ve yalnızlığın rolü
Experience of psychological pain in young adults with childhood trauma: The role of forgiveness and loneliness
- Tez No: 848615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN EMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çocukluk çağında yaşanan travmatik deneyimler kişilerin yetişkinlik dönemlerinde bazı temel psikolojik sorunlar yaşamalarına neden olabilmektedir. Bu problemden yola çıkarak bu çalışmada, çocukluk çağı travmaları, psikolojik acı, yalnızlık ve affedicilik değişkenleri arasındaki ilişki incelenecektir. Bu tezin temel amacı ise, çocukluk çağında travmatik olaylara maruz kalan genç yetişkinlerin deneyimledikleri psikolojik acının, affedicilik ve yalnızlık değişkenleri ile ele alındığında nasıl farklılaştığını incelemektir. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgi formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Psikolojik Acı Ölçeği (PAÖ), UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu (UCLA-YÖ-8) ve Heartland Affedicilik Ölçeği (HAÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde demografik bilgilerin ve ölçeklerin betimleyici analizi, gruplar arası farkları incelemek için T-testi ve ANOVA; değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Koreleasyon analizi; aracılık ilişkisini incelemek için de Process macro eklentisi yardımıyla aracılık analizleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, çocukluk çağı travmaları, psikolojik acı, yalnızlık ve affedicilik değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Aracılık analizi bulgularına göre, yalnızlığın çocukluk çağı travmaları ve psikolojik acı ilişkisinde kısmi aracı etkisi olduğu, affediciliğin de aynı şekilde çocukluk çağı travmaları ve psikolojik acı ilişkisinde kısmi aracı etkisi olduğu ve iki değişkenin birlikte de çocukluk çağı travmaları ve psikolojik acı ilişkisinde kısmi aracı etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bulgular çocukluk çağı travmaları ve psikolojik acı ilişkisi üzerinde yalnızlık ve affediciliğin aracılık etkisi bulunduğunu göstermektedir. Bulgular alanyazın bulgularıyla ilişkili olarak detaylıca tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traumatic experiences in childhood can cause some basic psychological problems in adulthood. Based on this problem, in this study, the relationship between childhood traumas, psychological pain, loneliness and forgiveness variables is examined. Present study focused on how the psychological pain experienced by young adults who undergone traumatic experiences in childhood differs under the mediation of forgiveness and loneliness. Demographic information form that developed by the researchers, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Psychache Scale, UCLA Loneliness Scale (ULS-8), and Heartland Forgiveness Scale were used to collect data from the participants in the study. In the analysis of the data, descriptive statistics of demographic variables and scales were calculated; T-test and ANOVA applied to examine the differences between groups; Pearson Correlation analysis done to examine the relationship between the variables, and finally, mediation analyses with the help of Process macro employed to examine the mediation relationship. As a result of the analyses, statistically significant relationships were found between the variables of childhood traumas, psychological pain, loneliness and forgiveness. According to the mediation analyses findings, it is seen that loneliness has a partial mediating effect on the relationship between childhood traumas and psychological pain while forgiveness also having a partial mediating effect on the relationship between childhood traumas and psychological pain. Findings show that loneliness and forgiveness have a mediating effect on the relationship between childhood traumas and psychological pain. The findings are discussed in detail in relation to the findings of the literature.