Gelir dağılımında adalet ve uygulanan maliye politikası araçları açısından Türkiye ve seçilmiş OECD ülkeleri ile karşılaştırmalı analiz: 2000 sonrası dönem
Income distribution, justice, and comparative analysis of applied fiscal policy instruments: Turkey and selected OECD countries in the post-2000 period
  1. Tez No: 848843
  2. Yazar: DENİZ SEVÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BOZGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Devletin maliye politikaları araçlarıyla ekonomiye müdahalesi, iktisat tarihinde sürekli tartışılan bir konu olmuştur. 18. yüzyılda ortaya çıkan klasik ekonomik akım ile devletin ekonomiye müdahale etmemesi gerektiği görüşü, 1929 yılında yaşanan Büyük Buhran ile önemini yitirmiş ve günümüze kadar devletin belirli alanlarda ve belirli ölçüde ekonomiye müdahalesi savunulmuştur. Devletin ekonomiye müdahale etmesi, sosyal devlet anlayışının bir gerekliliği olarak kabul edilmiş ve devletin ekonomideki rolünü daha da artırmıştır. Bu noktada devletin üstlenmiş olduğu en büyük rollerden biri, adil bir gelir dağılımını sağlamaktır. Bu tez, devletin gelir dağılımında adaletin sağlanmasında kullanılan maliye politikası araçlarının ne denli etkili olduğunu saptamaya yönelik yapılan bir araştırmadır. Son 20 yılda gelir dağılımında adaleti sağlamada hangi maliye politikası araçlarının daha etkili olduğu, Türkiye ile bazı seçilmiş OECD ülkeleri arasında karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In the annals of economic history, the ongoing discourse revolves around the state's intervention in the economy through fiscal policy instruments. The classical economic movement, originating in the 18th century, advocated for minimal state interference in the economy; however, this perspective waned in significance following the Great Depression of 1929. Since then, there has been a prevailing argument in favor of selective and measured state intervention in certain economic domains. The concept of the social state has reshaped the perception of the state's role in the economy, leading to an augmented involvement. In contemporary discussions, the state's intervention in the economy is increasingly viewed as integral to the principles of the social state. Notably, one of the paramount responsibilities shouldered by the state is the assurance of equitable income distribution. This thesis constitutes an inquiry into the efficacy of fiscal policy tools employed by the state to ensure fairness in income distribution. The study aims to comparatively assess the effectiveness of various fiscal policy tools in promoting income justice over the past two decades. The analysis will extend to a comparative examination involving Turkey and select OECD countries.