Grafik tasarımda glitch sanatı kullanımı
Using glitch art in graphic design
- Tez No: 848879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Geçmişten günümüze değişen ve gelişen teknolojinin insan hayatına olan etkisi göz önünde bulundurulduğunda, sanatın da bu denli bir değişimle birlikte bazen doğadan esinlenerek bazen de bir kaza sonucu ortaya çıkabileceği bazı durumlar mevcuttur. Bu kaza sonucunda meydana gelen herhangi bir olayın temelinde yatan sorunu kendi süzgecinden geçiren sanatçı olaya farklı bir bakış açısıyla ortaya bir sanat eseri çıkarabilmektedir. Glitch sanatı bu konuda verilebilecek güncel ve etkili bir örnektir. Son zamanlarda popülerleşen ve henüz yeni bir sanat akımı olan glitch sanatının hak ettiği değeri görmemesi ve henüz toplumun geniş bir bölümüyle tanışmaması bir eksiklik olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Genel olarak sürekli yerinde sayan ve gelişemeyen bazı alanlarda yenilikçi bir dokunuşla veya yeni bir yorumlamayla yok olan bazı materyaller tekrardan canlandırılabilir. İnsanların her zaman çokluğun içinde azı araması ve farklı bir görüntü görmek istemesi bu tezdeki asıl konudur. Bu yüzden sıradan gibi görünen bazı fotoğraf veya tablo benzeri görsellerin düz bir şekilde kullanılmasından ziyade glitch tekniği ile farklı bir boyut kazandırılmak istenmiştir. 2022 yılında 3D vr sanal sergisinde sergilenen 10 adet afişten en çok ilgi duyulan 5 afişin gösterge bilimsel analizleri yapılmıştır. Gösterge bilimsel analizi yapılan bu afişlerin toplum tarafından farklı bir görüntüye sahip olmasından dolayı seçilmiştir. Bu afişlerin standart 2 boyutlu afişlere oranla hareketliliği, zengin renk içeriği, kontrast ve bozulan formların yoruma açık olmasıyla insanların dikkatini çekeceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Considering the impact of changing and developing technology on human life from the past to the present, there are some cases where art can emerge with such a change, sometimes inspired by nature and sometimes as a result of an accident. The artist, who passes through his own filter the problem underlying any event that occurred as a result of this accident, can create a work of art with a different perspective. Glitch art is a current and effective example in this regard. It should be considered as a shortcoming that glitch art, which has become popular recently and is still a new art movement, does not see the value it deserves and has not yet met a large part of the society. In general, some materials that are constantly in place and cannot be developed can be revived with an innovative touch or a new interpretation in some areas. The main subject of this thesis is that people always look for few in the multitude and want to see a different image. For this reason, it was aimed to give a different dimension with the glitch technique, rather than using some photographs or table-like images that seem ordinary. Semiotic analyzes of the 5 most popular posters out of 10 exhibited in the 3D vr virtual exhibition in 2022 were made. These posters, for which semiotic analysis has been made, have been chosen by the society because they have a different appearance. It is thought that these posters will attract people's attention with their mobility, rich color content, contrast and distortion of forms compared to standard 2D posters.