A detailed study of broad-band x-ray spectra and reflection effects in intermediate polar-type magnetic cataclysmic variables
Orta kutupsal manyetik kataklismik değişkenlerde geniş-band x-ışını tayflarının ve yansıma etkisinin detaylı çalışması
- Tez No: 849053
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÖLEN BALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Manyetik Kataklismik Degişkenler'inin (MCV'ler) bir alt sınıfı olan Orta Kutupsallar'ın X-ışını emisyonu, birincil yıldız olan beyaz cücenin (WD) manyetik kutuplarının üzerindeki şoklanmıi plazmadan kaynaklanır. Bu emisyon WD'nin yüzey katmanları tarafından yansıtılabilir ve yeniden işlenebilir. Şok plazma emisyonunu güvenilir bir şekilde analiz etmek için yansıma X-ışını spektrumlarında dikkate alınması gereken önemli bir etkidir. Bu tezde, X-ışını spektrumundaki Orta Kutupsallar'ın yansıma etkisi, açıya baglı yansıma dikkate alınarak detaylı olarak çalışıldı. Yansımanın önemli özellikleri, 6.4 keV'deki floresan demir Kα çizgisi ve 10−30 keV aralıgındaki Compton Hump, yansıma etkisinin önemini göstermek için güvenilir testler kullanılarak incelendi. NuSTAR misyonu ve XMM-Newton misyonundan arşivlenmiş veriler kullanılarak, içsel kısmi kaplama sogurma modeli, çoklu sıcaklık plazma modeli ve yansıma modeli gibi Orta Kutupsallar için gerekli modellerle ayrıntılı geniş bant spektral analiz gerçekleştirildi. Ayrıca yansıma etkisi kapsamında farklı enerji bantları kullanılarak spin modülasyonu çalışıldı.
Özet (Çeviri)
X-ray emission of Intermediate Polars (IPs), a subclass of magnetic cataclysmic variables (MCVs), originates from the shocked plasma above the magnetic poles of the white dwarf (WD), the primary star. This emission can be reflected and also reprocessed by the surface layers of the WD. To analyze the shocked plasma emission reliably, the reflection can be an important effect to consider in the X-ray spectra of Intermediate Polars. In this thesis, the reflection effect of the intermediate polars in the X-ray band is studied in detail by considering the angle-dependent reflection. The significant features of reflection, fluorescent iron Kα line at 6.4 keV, and Compton Hump in the range of 10−30 keV are tested to show the significance of the reflection effect. Utilizing archived data from the NuSTAR mission and the XMM-Newton mission, detailed broadband spectral analysis is performed with the composite models for the intermediate polars including the intrinsic partial covering absorption model, the multi-temperature plasma model, and the reflection model. In addition, spin modulation is studied using different energy bands within the context of the reflection effect.