Koroner arter bypass cerrahisinde açık ve minimal invaziv tekniğin hemodinamik parametreler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of open and minimally invasive technique in coronary artery bypass surgery in terms of haemodynamic parameters
- Tez No: 849129
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN CELKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Araştırmamızda koroner arter bypass cerrahisinde açık ve minimal invaziv tekniğin hemodinamik parametreler açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 28'i minimal invaziv CABG, 23'ü standart CABG operasyonu yapılmış olan toplam 51 hasta dahil edilmiştir. Her iki grupta cinsiyet dağılımı karşılaştırıldığında minimal invaziv CABG operasyonu geçiren hastaların %82.1'i erkek, %17.9'u kadın iken standart CABG operasyonu geçiren hastaların %65.2'si erkek, %34.8'i kadın idi. Hastalar Koroner Bypass Cerrahisi sonrası yoğun bakıma alındıktan hemen sonra femoral ya da radial arteriyel kataterizasyon Most Care Up monitörizasyonu ile hasta anestezi etkisi altında extube edilmeden 6 saatlik paramatre ölçümleri alınmış ve kayda dökülmüş olan hasta dosyaları taranmıştır. Arşiv hasta dosyasından Most Care Up monitörizasyonu kaydı Kardiyak debi (CO), Kardiyak güç debisi (CPO), Kardiyak döngü verimliliği (CCE), Sol ventrikül sistolik fonksiyonu (dP/dtmax) incelenmiştir. Bulgular: Minimal invaziv ve standart CABG uygulanan hastalarda hemodinamik parametrelerden kardiyak debi (CO), kardiyak güç debisi, kardiyak döngü verimliliği (CCE) ve sol ventrikül sistolik fonksiyonu (dp/dtmax) açısından farklılık olup olmadığını belirlemek için yapılan bağımsız örneklem t testi sonucunda gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızdan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında minimal invaziv koroner arter bypass greftleme cerrahisinin hemodinamik parametreler açısından standart koroner arter bypass cerrahisine anlamlı bir üstünlüğünün olmadığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate open and minimally invasive techniques in coronary artery bypass surgery in terms of haemodynamic parameters. Materials and Methods: A total of 51 patients, 28 of whom underwent minimally invasive CABG and 23 of whom underwent standard CABG, were included in the study. When the gender distribution was compared in both groups, 82.1% of patients who underwent minimally invasive CABG were male and 17.9% were female, while 65.2% of patients who underwent standard CABG were male and 34.8% were female. Immediately after the patients were admitted to the intensive care unit after coronary bypass surgery, femoral or radial arterial catheterisation was performed with Most Care Up monitoring and 6-hour paramatre measurements were taken without extubation under anaesthesia. Cardiac output (CO), Cardiac power output (CPO), Cardiac cycle efficiency (CCE), Left ventricular systolic function (dP/dtmax) were analysed from the archive patient file. Results: The independent sample t-test performed to determine whether there was a difference in the haemodynamic parameters of cardiac output (CO), cardiac power output, cardiac cycle efficiency (CCE) and left ventricular systolic function (dp/dtmax) in patients undergoing minimally invasive and standard CABG showed no significant difference between the groups. Conclusion: Considering the results obtained from our study, it was observed that minimally invasive coronary artery bypass grafting surgery was not significantly superior to standard coronary artery bypass surgery in terms of haemodynamic parameters.