Yüksek grade glial tümörlerde preload DSC MR perfüzyon görüntüleme ile elde edilen parametrelerin moleküler markerları öngörmede tanısal yeri
  1. Tez No: 849342
  2. Yazar: IŞIL İMGE GÜLTEKİN AYDOĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMETULLAH CİNDİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Yüksek grade glial kitleler yetişkin çağda en sık görülen primer malign beyin kitlesi olup ortalama sağ kalım 15 ay olarak bildirilmiştir. Bu nedenle prognozda ve sağ kalımda önemli bir yere sahip olan genetik ve moleküler belirteçlerin invaziv olmayan tekniklerle araştırılması önem kazanmıştır. Tümör mikrovaskülarite ve anjiogenezi hakkında bilgi sağlayan yöntem olan Dinamik duyarlılık kontrast (DSC) perfüzyon görüntüleme ve bu inceleme ile elde edilen rölatif beyin kan volümü (rCBV), pik yükseklik (PH), ve sinyal kazanım oranı (PSR) parametreleri glial tümörlerin tanısında rutin kullanılan bir görüntüleme yöntemi haline gelmiştir. Bu çalışmada DSC perfüzyon görüntülemede, yüksek FA değerleri kullanılarak ve preload doz verilmeden elde edilen perfüzyon parametreleri ile orta FA değerleri ve preload doz sonrası elde olunan perfüzyon parametrelerinin, İDH mutasyonunu ve diğer moleküler belirteçleri ön görmedeki başarısı karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 49 yüksek grade glial kitle tanılı hasta iki farklı DSC perfüzyon tekniği ile değerlendirilmiştir. İlk pefüzyon görüntülemede, yüksek T1 ağırlıklı (FA= 90°), ikinci perfüzyon görüntüleme ise ilk pefüzyonda kullanılan kontrast madde preload olarak kullanarak ve orta FA değerleri (FA= 60°) ile T1 ağırlığı azaltılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen perfüzyon incelemelerin rCBV, PSR ve PH değerleri hesaplanarak iki incelemenin, İDH mutasyonunu ve diğer moleküler belirteç durumunu ayırt etme başarısı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: High-grade glial masses are the most common primary malignant brain mass in adults with an average survival has been reported as 15 months. Therefore, the investigation of genetic and molecular markers, which have a significant impact on prognosis and survival, has become important. Dynamic Susceptibility Contrast (DSC) perfusion imaging technique, a method providing information about tumor microvascularity and angiogenesis and derived parameters such as relative Cerebral Blood Volume (rCBV), Peak Height (PH) and Percent Signal Recovery (PSR) have become routine imaging technique in the diagnosis of glial tumors. In this study, DSC perfusion imaging obtained by nonpreloaded and high FA value was compared with preload dose and intermediate FA value in terms of their diagnostic performance predicting IDH mutations and other molecular markers, with the aim of optimizing rCBV and other parameters. Materials and Methods: To overcome this problem, in our study 49 patients with high-grade glial lesions were evaluated using two different DSC perfusion techniques. The first perfusion imaging used a high T1 weight (FA= 90°) and the second was performed with reduced T1 weight by using the contrast agent preload from the first perfusion with intermediate FA values (FA= 60°). The rCBV, PSR, and PH values obtained from these perfusion studies were calculated and compared for their effectiveness in distinguishing IDH mutation and other molecular marker statuses.