Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlık düzeylerinin iş bulma kaygıları üzerine etkisi
The effect of physical education and sports teacher's psychological strength level on job finding concerns
  1. Tez No: 849364
  2. Yazar: MUSTAFA JAMAL MAHMOOD AKMAKJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlık düzeylerinin iş bulma kaygıları üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda öğrenim gören 620 lisans öğrencisi örneklemini ise 250 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi belirlenen 250 lisans öğrencisine ulaşmak için kolaylıkla bulunabilen örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Belirlenen araştırma evren sayısını temsil edebilecek örneklem sayısı için yeterli olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Kişisel Bilgi Formu'', Geçerlik ve güvenirliğini Aslan ve Uğraş (2021)' ın yaptığı ve tek boyut, 8 maddeden oluşan ''Spor Bilimleri Öğrencilerinin İş Bulma Kaygısı Ölçeği (SÖİBKÖ)'', Smith ve diğerleri (2008) tarafından geliştirilmiş ve Doğan tarafından (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan 5'li likert ve 6 maddeden oluşan ''Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ)'' kullanılmıştır. Elde edilen verilerin incelenmesinde SPSS-24 paketi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin mezuniyet sonrası çalışmayı planladıkları sektöre göre psikolojik sağlamlık ölçeği puanlarının farklılık gösterdiğini ve aile gelir düzeyi değişkenine bağlı olarak kısa psikolojik sağlamlık ölçeği puanları arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of psychological resilience levels of physical education and sports teacher candidates on their job finding concerns. The relational scanning model, one of the scanning models, was used in the research. The population of the research consists of 620 undergraduate students studying at Karabük University Hasan Doğan School of Physical Education and Sports, and the sample consists of 250 undergraduate students. Easily available sampling method was used to reach 250 undergraduate students who were determined as the sample of the research. It has been determined that the number of samples that can represent the determined research population is sufficient.“Personal Information Form”was used as a data collection tool in the research,“Sports Science Students' Employment Anxiety Scale (SÖİBKÖ)”, whose validity and reliability was established by Aslan and Uğraş (2021) and consists of a single dimension and 8 items, and Smith et al. (2008) and adapted into Turkish by Doğan (2013), the“Brief Psychological Resilience Scale (KPSS)”, consisting of 5-point Likert and 6 items, was used. SPSS-24 package was used to examine the data obtained. The results of the research reveal that students' psychological resilience scale scores vary depending on the sector in which they plan to work after graduation, and that there is a significant difference between the short psychological resilience scale scores depending on the family income level variable.