Nomofobi, sosyal bağlılık ve yaşam doyumu ilişkisi: Beden eğitimi öğretmen adayları örneği
The relationship between nomophobia, social commitmentand life satisfaction: The sample of preservice physical education teacher
  1. Tez No: 755204
  2. Yazar: TAHSİN DERİNYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERMAN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı; beden eğitimi öğretmeni adaylarının nomofobi, sosyal bağlılık ve yaşam doyumu algılarını bazı değişkenler açısından inceleyerek aralarındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Tarama yönteminin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında beş devlet üniversitesinde öğrenim gören 221'i kadın, 344'ü erkek olmak üzere toplam 565 beden eğitimi öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Yaşları 18 ile 36 arasında değişen öğretmen adaylarının yaş ortalamaları 21.39±2.32'dir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Kişisel Bilgi Formu', 'Nomofobi Ölçeği-NÖ', 'Sosyal Bağlılık Ölçeği-SBÖ' ve 'Yaşam Doyumu Ölçeği-YDÖ' kullanılmıştır. Verilerin istatistiki analizinde betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi, çoklu karşılaştırma ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Katılımcıların NÖ ve YDÖ puanları ortalamanın altında, SBÖ puanları ise ortalamanın üzerindedir. Cinsiyet değişkenine göre NÖ puanları anlamlı bir şekilde farklılaşırken sınıf değişkenine göre ölçek puanları anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır. Öğrenim görülen üniversite ve ekonomik durum değişkenine göre katılımcıların NÖ ve YDÖ puanları anlamlı bir şekilde farklılaşırken, sporculuk durumu değişkenine göre de YDÖ puanları anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Yaş, akıllı telefon ve sosyal media kullanım süresi değişkenleri ile NÖ ve YDÖ puanları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ölçeklerden alınan puanlar arasındaki korelasyon katsayıları da değişkenler arasında anlamlı ilişkilerin varlığına işaret etmektedir. Genel olarak değerlendirildiğinde katılımcıların sosyal bağlılık algılarının görece yüksek, nomofobi ve yaşam doyum düzeylerinin ise yüksek olmadığı söylenebilir. Kadın katılımcıların nomofobi düzeyleri, sporcu olduğunu belirten öğretmen adaylarının yaşam doyumu düzeyleri, gelir durumu yüksek olan katılımcıların Feragat Etme boyutunda nomofobi algıları ve yaşam doyumu düzeyleri daha yüksektir. Yaş büyüdükçe nomofobi düzeyi azalırken, akıllı telefon ve sosyal medya kullanım süresi arttıkça nomofobi düzeyi artmaktadır. Akıllı telefon kullanım süresi arttıkça yaşam doyumu düzeyi azalmaktadır. Sosyal bağlılık ve yaşam doyumu arasında pozitif; bu iki değişkenle nomofobi ölçeğinin Feragat Etme boyutu arasında ise negatif yönlü bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is; to reveal the relationship between preservice physical education teacher by examining their perceptions of nomophobia, social commitment and life satisfaction in terms of some variables. The study group of the research consisted of a total of 565 preservice physical education teacher, 221 of whom are women and 344 of whom are men, studying at five state universities in the 2021-2022 academic year. The mean age of the preservice teachers between the ages of 18 and 36 was 21.39±2.32. In the research, 'Personal Information Form', 'Nomophobia Scale-NMP-Q', 'Social Commitment Scale-SCS' and 'Life Satisfaction Scale-LSS' were used to collect data. Descriptive statistical methods, t-test, ANOVA, Scheffe post-hoc test and Pearson Correlation test were used in the data analysis. The participants' NMP-Q and LLS scores were below average, while SCS scores were above average. The participants' NMP-Q scores differed significantly according to the gender variable, while scale scores did not differ significantly according to the class variable. While the NMP-Q and LSS scores of the participants differed significantly according to the variable of university and economic status, also LSS scores differed significantly according to the variable of athlete status. Significant relationships were found between age, smartphone and social media usage time variables and NMP-Q and LSS scores. The correlation coefficients between the total scores obtained from the scales also indicates the existence of significant relationships. When evaluated in general, it can be said that the participants' perceptions of social commitment are relatively high, while the nomophobia and life satisfaction levels are not high. The nomophobia levels of female participants, the life satisfaction levels of preservice teacher who stated that they are athletes, the nomophobia perceptions and life satisfaction levels of the participants with high income status were higher in the 'Waiver' dimension. While the level of nomophobia decreases with age, the level of nomophobia increases as the duration of smartphone and social media use increases. As the duration of smartphone use increases, the level of life satisfaction decreases. While positive relationship was found between social commitment and life satisfaction, there was a negative relationship between these two variables and the 'Waiver' dimension of the nomophobia scale.