Fenantren ve dihidrofenantren türevi doğal bileşiklerin metatesis yöntemi ile oluşumlarının incelenmesi
Investigation of the formation of phenanthrene and dihydrophenanthrene derivative natural compounds by metathesis method
  1. Tez No: 849503
  2. Yazar: GÜLCE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN BEYNEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Fenantren ve dihidrofenantren türevi bileşikler, çeşitli bitkilerde ve Red algae gibi deniz bitkilerinde oldukça nadir görülen aromatik bir metabolit sınıfıdır. Bitkisel kaynaklardan, farklı sübstitüe edilmiş çok sayıda fenantren elde edilmiştir. Ayrıca gösterdikleri biyolojik aktivitelerinden dolayı, ilaç kimyası başta olmak üzere kimyanın birçok alanında büyük ilgi görmektedirler. Fenantren ve dihidrofenantren türevi bileşiklerin sentezi ve sentez basamaklarındaki problemler, organik kimyacıları bu konuda yeni sentez yöntemleri geliştirmeye teşvik etmektedir. Genellikle, bu sentez yöntemleri, küçük moleküllerin halkalaşması ve kenetlenmesi üzerine çoklu reaksiyon basamaklarını içermektedir. Bu çalışmanın amacı çeşitli fenantren ve dihidrofenantren türevi doğal bileşiklerin sentezinde metatesis yönteminin kullanılabilirliğinin incelenmesi ve çoklu reaksiyon basamaklarında bulunan problemlerin giderilmesine katkı sağlayacak yöntemlerin incelenmesi ve yöntem basamaklarının önerilmesi olacaktır.
Özet (Çeviri)
Phenanthrenes and dihydrophenanthrene derivatives are a rare class of aromatic metabolites found in various plants and marine plants such as Red Algae. Numerous substituted phenanthrenes have been obtained from botanical sources. Additionally, their biological activities have garnered significant interest in pharmaceutical and other areas of chemistry. The synthesise of phenanthrenes and dihydrophenanthrene derivatives and the challenges encountered in the synthetic steps encourage organic chemists to develop new synthesise methods in this field. Generally, these synthesise methods involve multiple steps, focusing on the cyclization and coupling of small molecules. The aim of this study is to investigate the applicability of the metathesis in the synthesise of various natural compounds derived from phenanthrenes and dihydrophenanthrenes. Furthermore, the study aims to explore methods that contribute to overcoming the challenges encountered in multiple reaction steps and propose new approaches and methodologies for synthesise.