Dönüşümcü liderliğin çalışan memnuniyeti üzerindeki etkisinde bilgi paylaşımının aracılık rolü
The mediating role of information sharing in the impact of transformational leadership on employee satisfaction
  1. Tez No: 849863
  2. Yazar: ALİA NEHME KHUDAİR AL-SAEEDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH FERHAT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Lider, çalışanları üzerinde olumlu etki bırakan organizasyonu en yüksek seviyeye çıkarmayı hedefleyen ve bu hedeflere ulaştıran kişidir. Liderliğin uygulamada ve teoride birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Dönüşümcü lider organizasyona ait vizyonda, taktiklerinde, misyonunda ve eylemlerinde modern etkinlikler gerçekleştirerek kendi altında çalışan bireyleri etkilemektedir. Dönüşümcü liderin şahsına münhasır nitelikleri mevcuttur. Bunlardan en önemlisi gerçekleşen değişiklikleri iyi şekilde yönetebilmektir. Dönüşümcü liderlik örgütte değişen çevre koşullarına uyumlu bir değişim başlatmak suretiyle örgüt yapısını harekete geçirmek, itibar, itimat ve cesur kişilik özellikleri ile iş görenlerin inanış, davranış ve değer yargılarını etkileyerek örgütün değer ve hedeflerini benimsetme işleyişi olarak kabul görmektedir. Etkin bir lider çalışanlarının memnuniyeti önemseyen kişidir. Bunun nedeni çalışan memnuniyeti ile performansı birbirleriyle orantılı ilerlemektedir. Organizasyonun hedeflerine ulaşabilmesi için çalışanları ile uyumlu bir çalışma ortamı kurması gerekmektedir. Bu bağlamda bu çalışma konusu belirlenirken öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Yapılan literatür taramasında dönüşümcü liderliğin çalışan memnuniyeti üzerine olumlu etkileri olduğunu vurgulayan çalışmalar tespit edilmiştir. Literatürde çalışan memnuniyeti ile dönüşümcü liderlik arasındaki ilişkiyi inceleyen farklı çalışmalar mevcut olsa da“bilgi paylaşımı”kavramının aracılık rolüne değinen çalışma olmadığı görülmüştür. Organizasyonun rakipleriyle rekabet edebilmesi, sürekliliğini sağlayabilmesi, karlılığını arttırabilmesi gibi hususlarda bilgi paylaşımı önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle çalışma konusu bilgi paylaşımının dönüşümcü liderlik ve çalışan memnuniyeti arasındaki aracılık rolü olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
A leader is a person who leaves a positive impact on his employees, aims to raise the organization to the highest level, and achieves these goals. There are multiple types of leadership in practice and theory. The transformational leader influences the individuals working under him by carrying out modern activities in the vision, tactics, mission and actions of the organization. The transformational leader has unique qualities. The most important of these is to be able to manage the changes well. Transformational leadership is accepted as the process of activating the organizational structure by initiating a change in line with the changing environmental conditions in the organization, influencing the beliefs, behaviors and value judgments of the employees with reputation, trust and courageous personality traits, and making them adopt the values and goals of the organization. An effective leader is someone who cares about the satisfaction of his employees. This is because employee satisfaction and performance are proportional to each other. In order for the organization to achieve its goals, it must establish a harmonious working environment with its employees. In this context, when determining the subject of this study, a literature review was first conducted. In the literature review, studies emphasizing the positive effects of transformational leadership on employee satisfaction were identified. Although there are different studies in the literature examining the relationship between employee satisfaction and transformational leadership, it has been observed that there is no study addressing the mediating role of the concept of“knowledge sharing”. Information sharing has an important place in the organization's ability to compete with its rivals, ensure its continuity, and increase its profitability. For this reason, the subject of the study was determined as the mediating role of knowledge sharing between transformational leadership and employee satisfaction.