Resveratrolün ağır egzersiz yaptırılan sıçanlarda kalp ve çizgili kaslardaki endoplazmik retikulum stresi üzerine etkisi
Effect of resveratrol on heart and striated muscles in heavy exercised rats effect on endoplasmic reticulum stress
- Tez No: 849930
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DÜZOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Ağır egzersiz endoplazmik retikulum stresine neden olabilir. Bu tez çalışmasının amacı resveratrolün ağır egzersiz sonucu çizgili ve miyokart kasında oluşan hasar mekanizmalarından birisi olan ER stresi üzerindeki etkinliğini araştırmaktır. Materyal ve metot: Sıçanlar, Kontrol (n=10), Şiddetli Yüzme Egzersizi (n=10) (H-Ex), Şiddetli Yüzme Egzersizi + Resveratrol (n=10) (H-Ex+RES) olacak şekilde üç gruba ayrıldı. H-Ex ve H-Ex+RES gruptaki sıçanlar, yüzme süreleri 2 haftada bir 10 dk artacak şekilde 10 hafta yüzdürüldü. H-Ex ve H-Ex+RES gruptaki sıçanlara ilk hafta vücut ağırlığının %5'i oranında yük bağlanarak ve 2 haftada bir %1 oranında artırılarak yüzdürüldü. H-Ex+RES grubuna çalışmanın son 4 haftasında resveratrol (10 mg/kg/gün) verildi. Western Blot metodu ile sol ventrikül ve gastrocnemius kasında ER stres belirteçlerinden GRP78, XBP1, ATF4 protein düzeyleri ölçüldü. Veriler uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Heavy exercise may cause endoplasmic reticulum stress. The aim of this thesis was to investigate the efficacy of resveratrol on ER stress, one of the mechanisms of damage in striated and myocardial muscle caused by heavy exercise. Material and Method: Rats were divided into three groups as Control (n=10), High intensive Exercise (n=10) (H-Ex), High intensive Exercise + Resveratrol (n=10) (H-Ex+RES). Rats in the H-Ex and H-Ex+RES groups were made to swim for 10 weeks, with swimming times increasing by 10 min every 2 weeks. Rats in H-Ex and H-Ex+RES groups were loaded with 5% of their body weight in the first week and their swimming time was increased by 1% every 2 weeks. Resveratrol (10 mg/kg/day) was given to H-Ex+RES group in the last 4 weeks of the study. Protein levels of ER stress markers GRP78, XBP1, ATF4 were measured in left ventricle and gastrocnemius muscle by Western blotting. Data were analyzed by appropriate statistical methods.