Implementierung, Test und Bewertung von Methoden zur Reduktion der Verlustleistung durch Nutzung der dynamischen und partiellen Rekonfiguration auf Xilinx Spartan-III FPGAs
Xilinx Spartan-III FPGA'lerde dinamik ve kısmi yeniden yapılandırma kullanarak güç tüketimini azaltmaya yönelik yöntemlerin uygulanması, test edilmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 849998
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR.-ING. DR. H. C. JÜRGEN BECKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Almanca
- Üniversite: Karlsruher Institut für Technologie
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Enformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, Xilinx Spartan-III FPGA'lerde dinamik ve kısmi yeniden yapılandırmadan yararlanarak güç tüketiminin azaltılmasını araştırmaktı. Bu çalışmanın ilk aşamasında DCM'nin kısmi ve dinamik yeniden yapılandırılması gerçekleştirilmiş ve test edilmiştir. DCM yapılandırma verilerinin bit akışında nerede bulunduğunu bulmak önemli olacaktır. Daha sonra karşılık gelen bir araç, doğru konfigürasyon verileriyle kısmi bit akışlarını oluşturmak için kullanılabilir. Saat ölçeklendirmenin ve saat geçişinin dinamik ve kısmi yeniden yapılandırma yoluyla gerçekleştirilmesi daha sonra kapasiteye dayalı seviye ölçüm sistemine entegre edildi. Başarılı entegrasyonun ardından, seviye ölçüm sisteminin çeşitli faaliyet aşamaları ve yeniden yapılandırma sırasında güç tüketimi gerçekçi bir şekilde ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this Master's thesis was to investigate the reduction of power dissipation by exploiting dynamic and partial reconfiguration on Xilinx Spartan-III FPGAs. In the first phase of this work, the partial and dynamic reconfiguration of the DCM was realized and tested. It would be essential to find out where the DCM configuration data is located in bitstream. A corresponding tool could then be used to generate the partial bit streams with the correct configuration data. The realization of clock scaling and clock gating through dynamic and partial reconfiguration were then integrated into the capacity-based level measurement system. After the successful integration, power dissipation was measured realistically during the various activity phases of the level-measuring system and the reconfiguration.