Çevrimiçi kompulsif satın almada teknolojik bağımlılıklar ve kişilik özelliklerinin rolü
The role of technological addictions and personality traits on online compulsive buying
  1. Tez No: 850057
  2. Yazar: GÜLŞAH KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu tez çalışmasında tüketicilerin çevrimiçi kompulsif satın alma davranışlarında, teknolojik bağımlılık düzeyleri, kişilik özellikleri ve gelişmeleri kaçırma korkusunun etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma kapsamına materyalizm, depresyon-stres ve öz saygı kişilik özellikleri, akıllı telefon bağımlılığı, sosyal medya bağımlığı ve gelişmeleri kaçırma korkusu alınmıştır. Tez çalışması tüketici psikolojisi ve kişilik özelliklerinin derinlemesine incelenmesi amacıyla hem nicel hem de nitel yöntemden faydalanılarak karma yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel kısmında çevrimiçi kompulsif satın alma davranışı üzerinde depresyon, olumsuz öz saygı, akıllı telefon bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı ve gelişmeleri kaçırma korkusunun etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında gelişmeleri kaçırma korkusunun akıllı telefon bağımlılığı ve sosyal medya bağımlılığı üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu belirlenmiştir. Teknolojik bağımlılıklar ile kişilik özellikleri arasında da ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmanın nitel kısmında ise ruh hali, rahatlama/iyi hissetme, statü tüketimi, akıllı telefon bağımlılığı, akıllı telefonun alışverişte kullanımı, akıllı telefonun satın almaya etkisi, günceli kaçırma endişesi, çevrimiçi olmanın satın alma üzerindeki etkisi temaları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effect of technological addiction levels, personality traits and fear of missing out on consumers' online compulsive buying behaviour. The scope of the research includes materialism, depression-stress and self-esteem personality traits, smartphone addiction, social media addiction and fear of missing out. The thesis was conducted by using a mixed method, utilising both quantitative and qualitative methods, in order to examine consumer psychology and personality traits in depth. In the quantitative part of the research, it has been determined that depression, negative self-esteem, smartphone addiction, social media addiction and fear of missing out an impact on online compulsive buying behaviour. In addition, it has been determined that the fear of missing out has a positive effect on smartphone addiction and social media addiction. It has also been observed that there is a relationship between technological addictions and personality traits. In the qualitative part of the research, the themes of mood, relaxation/feeling good, status consumption, smartphone addiction, use of smartphones in shopping, the effect of smartphones on purchasing, fear of missing out, and the effect of being online on purchasing were obtained.