1865 Hocapaşa Yangını ve etkileri
1865 Hocapasa Fire and its effects
  1. Tez No: 850159
  2. Yazar: ESRA ÖCALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hocapaşa, yangınlar tarihinde büyük çapta etkiye sahip birçok yangın yaşamıştır. Bunlardan en büyüğü ise 1865 yılında yaşanan yangındır. Yangın sürecinde yaşanan başarısızlık ve tahribatın büyüklüğü hükümetin mevcut teşkilatlarının eksiklerini bir kez daha ortaya koyar. Yangından sonra ihtiyaç sahiplerine yardım yapılır. Bu amaçla hükümet tarafından bir yardım kampanyası başlatılarak sosyal bir yardım ağı oluşturulur. İane çalışmaları sırasında yurt içinden ve yurt dışından destekler söz konusu olur. Yangın çok geniş bir alana yayılmıştır. Bu durumu fırsata dönüştürmek amacıyla hükümet tarafından bir mimari dönüşüm planı uygulamaya konulur. Hocapaşa Yangını sonrasında yangın alanında imar faaliyetleri Islahat-ı Turuk Komisyonu tarafından yürütülür ve bu süreçte yangın alanında ahşap bina inşası yasaklanarak kâgir yapı devlet tarafından teşvik edilir. Yangın alanında başlayan dönüşüm planı zamanla tüm şehre yayılır. Bu çalışma ile şehirde yapısal bir dönüşüm sağlanmak istenir. Altyapı ve yol düzenleme çalışmaları, Avrupa modeline göre kamusal alanlar oluşturulmaya çalışılır. Ayrıca tarihî eser ve binalar korunarak şehir yapısı düzenlenir.
Özet (Çeviri)
Hocapaşa has experienced several significant fires throughout history, with the largest occurring in the year 1865. The failures and extent of destruction during the fire highlighted once again the shortcomings of the government's existing organizations. After the fire, aid was provided to those in need, prompting the government to launch a relief campaign and establish a social assistance network. Support from both domestic and international sources was received during relief efforts. The fire had spread over a vast area, leading the government to implement an architectural transformation plan to turn the situation into an opportunity. Post-Hocapaşa Fire, reconstruction activities in the fire-affected area were carried out by the Islahat-ı Turuk Commission. During this process, the construction of wooden buildings in the fire area was prohibited, while the construction of masonry structures was encouraged by the state. The transformation plan initiated in the fire-affected area eventually expanded to the entire city. The goal was to achieve a structural transformation in the city. Infrastructure and road improvement projects aimed to create public spaces following the European model. Additionally, historical monuments and buildings were preserved, contributing to the organized structure of the city.