Kültürün kamu hukuku boyutu: İdarenin kültür alanındaki faaliyetlerinin hukuki rejimi
Public law dimension of culture: Legal regime of the administration's activities in the field of culture
- Tez No: 850354
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP NARTER, PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Kültürün kamu hukuku alanındaki görünümleri ve idarenin kültür alanındaki faaliyetlerinin hukuki çerçevesi bu çalışmanın esasını oluşturmaktadır. Kültürün toplumların kimliğini ve değerlerini inşa eden, gündemlerini belirleyen ve geleceklerini şekillendiren yönü, Devletin kültür alanındaki varlığını ve etkisini değerlendirmeyi gerektirmektedir. Çalışma, bu bağlamda kültürün Devlet ile olan ilişkisini ve bu ilişkinin idarenin kültür alanındaki faaliyetlerini nasıl şekillendirdiğini irdelemektedir. Devlet ve kültür ilişkisi, Devletin kültür alanındaki varlığına ilişkin yaklaşımlardan başlayarak çokkültürlülük, yumuşak güç, küreselleşme gibi kavramlar ışığında incelenmiştir. Kültürel mirasın korunması, kültür ve sanat faaliyetlerinin düzenlenmesi ve teşvik edilmesi, kültür politikalarının oluşturulması gibi konuları içeren idarenin kültür alanındaki faaliyetleri ise kültür alanında gösterdikleri farklara değinilerek kendilerine özgü kavram ve ilkelerle ele alınmıştır. Yine bu faaliyetlerin yasal dayanakları, idarenin görev ve yetkilerinin sınırları ve kişi hak ve özgürlükleriyle olan ilişkileri incelenmiştir. Kültür alanındaki kamu kurumları ve kendine özgü yapılanmalar da idarenin kültüre olan yaklaşımının bir göstergesi olarak ele alınmıştır. Çalışma, kültürün kamusal bir kavram olduğu ve idarenin bu alandaki faaliyetlerinin, toplumun genel yararına hizmet etme amacını taşıdığı temel önermelerinden yola çıkmaktadır. İdarenin kültür alanındaki faaliyetlerinin hukuki rejiminin açıklanması, bu faaliyetlerin etkin ve adil bir şekilde yerine getirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aspects of culture in the field of public law and the legal framework of the administration's activities in the field of culture constitute the basis of this study. The aspect of culture that shapes the identity and values of societies, determines their agenda and shapes their future requires evaluating the presence and influence of the State in the field of culture. In this context, the study examines the relationship between culture and the State and how this relationship shapes the activities of the administration in the field of culture. The relationship between the state and culture has been examined in the light of concepts such as multiculturalism, soft power and globalization, starting from the approaches regarding the existence of the State in the field of culture. The administration's activities in the field of culture, which include issues such as protection of cultural heritage, organization and promotion of cultural and artistic activities, and establishment of cultural policies, are discussed with their own concepts and principles, touching on the differences they show in the field of culture. Again, the legal basis of these activities, the limits of the duties and powers of the administration, and their relationship with personal rights and freedoms are examined. Public institutions and unique structures in the field of culture are also considered as an indicator of the administration's approach to culture. The study starts from the basic propositions that culture is a public concept and that the activities of the administration in this field aim to serve the general benefit of the society. Explaining the legal regime of the administration's activities in the field of culture aims to contribute to the effective and fair performance of these activities.