Türkiye ve Ruanda'daki okul öncesi dönem çocuklarının yaşam becerilerine yönelik kültürlerarası bir çalışma
A cross-cultural study on the life skills of preschool children in Turkey and Rwanda
  1. Tez No: 850595
  2. Yazar: IDRİSSA NIYOMUGABO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu kültürlerarası çalışmanın amacı; okul öncesi dönemdeki Türk ve Ruandalı çocukların yaşam becerilerinin benzer ve farklı yönlerini incelemek, her iki ülkede de yaşam becerilerinin nasıl desteklendiğini görmek ve konuyla ilgili eğitimciler ve alan uzmanlarının görüş ve önerilerini belirlemektir. Karma yöntemle desenlenen bu çalışmada araştırmanın nicel verileri Okul Öncesi Dönem Yaşam Becerileri Ölçeği aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırma verileri, amaçlı örneklem yöntemiyle belirlenen her iki ülkeden yüzer çocuğun öğretmenlerinden web tabanlı veri toplama aracı olan Google form aracılığıyla toplanmıştır. Pandemi ve karantina döneminde, örneklem grubundaki katılımcılara ulaşımın zor olması sebebiyle Google form kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerini ise her iki ülkeden on beş öğretmenle yüz yüze yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen veriler oluşturmaktadır. Nitel veriler içerik analizi ilkeleri doğrultusunda kategorize edilerek araştırmanın alt problemlerine göre raporlanmıştır. Katılımcılarla yapılan görüşmelerde görüşmenin çerçevesi Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) belirlediği yaşam becerileri dikkate alınarak belirlenmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde SPSS 25 paket programından yararlanılmıştır. Normallik testleri yapılarak dağılıma göre parametrik ya da nanparametrik testlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this cross-cultural study is to examine the similarities and differences between Turkish and Rwandan preschool children's life skills, to see how life skills are supported in both countries, and to determine the opinions and suggestions of educators and field experts on the subject. In this mixed-method study, quantitative data were obtained through the Preschool Life Skills Scale. The research data were collected from the teachers of one hundred children from both countries determined by purposive sampling method through Google form, a web-based data collection tool. Google form was used because it was difficult to reach the participants in the sample group during the pandemic and quarantine period. The qualitative data of the study consisted of data obtained through face-to-face semi-structured interviews with fifteen teachers from both countries. Qualitative data were categorized in line with the principles of content analysis and reported according to the sub-problems of the research. In the interviews with the participants, the framework of the interview was determined by taking into account the life skills identified by the World Health Organization (WHO). SPSS 25 package program was used to analyze the quantitative data of the study. Normality tests were performed and parametric or nonparametric tests were used according to the distribution.