Lezbiyen, gay, biseksüel bireylerde içselleştirilmiş homofobi ve sosyal anksiyete arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın etkisi
The effect of psychological resilience on the relationship between internalized homophobia and social anxiety in lesbian, gay, and bisexual individuals
  1. Tez No: 850839
  2. Yazar: HATİCE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER HACIOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Cinsel yönelimi lezbiyen, gay ve biseksüel olan bireyler heteroseksüel bireylere göre cinsel azınlık grubunda yer almaktadır. Cinsel azınlık bireylerinde sosyal anksiyetenin heteroseksüel bireylerden daha fazla görülmesinin nedeni azınlık stresidir. Sosyal olarak zorluk yaratan bu durum lezbiyen, gay, biseksüel bireylerde sosyal anksiyeteye ve içselleştirilmiş homofobiye sebep olabilir, psikolojik dayanıklılıklarını azaltabilir. Sosyal destek alma bireylerin ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmada ve psikolojik dayanıklılığı geliştirmede kritik rol oynamaktadır. Azınlık stresinin bir kaynağı olan içselleştirilmiş homofobi ile lezbiyen, gay, biseksüel bireylerde klinik kaygı düzeylerinin ve psikolojik dayanıklılığın ilişkisinin araştırılması gerekmektedir. Çalışmada lezbiyen, gay ve biseksüel bireylerin içselleştirilmiş homofobi, sosyal anksiyete ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesi ve birbirleri ile ilişkilerinin incelenmesi; lezbiyen, gay ve biseksüel bireylerin sosyodemografik ve klinik özelliklerinin, içselleştirilmiş homofobi ve sosyal anksiyete üzerine etkisinde psikolojik dayanıklılığın aracı rolünün araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kendini lezbiyen, gay ve biseksüel olarak tanımlayan 131 katılımcı dahil edilmiştir. Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı özelliktedir. Katılımcılara kartopu ve amaçlı örneklem yöntemiyle ulaşılmıştır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik ve klinik veri formu, İçselleştirilmiş Homofobi Ölçeği (İHFÖ), Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği (LSFBÖ), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Lezbiyen, gay, biseksüel bireylerin sosyal anksiyete ve psikolojik dayanıklılık puanları farklıydı. Psikolojik dayanıklılık skorları ile sosyal anksiyete skorları arasında ters yönlü anlamlı ilişki tespit edildi. Psikolojik dayanıklılığın ix sosyal anksiyete ile içselleştirilmiş homofobi skorlarını açıklamada etkili olduğu bulundu. Gay bireylerin anksiyete skorları en düşük, dayanıklılık skorları en yüksek bulunurken; lezbiyen bireylerin anksiyete skorları en yüksek dayanıklılık skorları en düşük bulundu. Gay, biyolojik cinsiyeti erkek ve cinsiyet kimliği erkek olan bireylerde içselleştirilmiş homofobi düzeyleri ile sosyal anksiyete düzeyleri arasında anlamlı seviyede pozitif ilişki bulundu. Ayrıca biyolojik cinsiyeti erkek bireylerde içselleştirilmiş homofobi ile psikolojik dayanıklılığın alt ölçeği olan sosyal kaynaklar ve kendilik algısı arasında anlamlı seviyede negatif ilişki bulundu. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları LGB bireylerde içselleştirilmiş homofobinin sosyal anksiyete düzeyleri ile ilişkili olduğunu doğrulamaktadır. İçselleştirilmiş homofobinin açıklanmasında farklı değişkenlerin katkı sağladığı gözlenmiştir. Psikolojik dayanıklılığın özellikle kendilik algısı ve sosyal kaynaklar anlamında içselleştirilmiş homofobiye katkısı bulunmaktadır. Koruyucu ruh sağlığı açısından lezbiyen, gay ve biseksüel bireyler değerlendirilirken içselleştirilmiş homofobinin ve sosyal anksiyetenin fark edilmesi, psikolojik dayanıklılığı azaltacağı ve ruh sağlığını olumsuz etkileyeceği için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Individuals with a sexual orientation of lesbian, gay and bisexual belong to the sexual minority group compared to heterosexual individuals. The reason for higher social anxiety among sexual minority individuals than heterosexual individuals is attributed to minority stress. This socially challenging situation can lead to social anxiety and internalized homophobia in lesbian, gay, bisexual individuals, reducing their psychological resilience. Receiving social support plays a critical role in reducing the negative effects on the mental health of individuals and enhancing psychological resilience. It's essential to investigate the relationship between internalized homophobia, a source of minority stress and clinical anxiety levels as well as psychological resilience in lesbian, gay, bisexual individuals. The study aims to determine the levels of internalized homophobia, social anxiety, and psychological resilience in lesbian, gay and bisexual individuals and examine their relationships. Additionally, it seeks to explore the mediating role of psychological resilience in the impact of sociodemographic and clinical characteristics of lesbian, gay and bisexual individuals on internalized homophobia and social anxiety. Materials and Methods: The study included 131 participants who selfidentified as lesbian, gay, or bisexual. It utilized a cross-sectional and descriptive design, reaching participants through snowball and purposive sampling methods. Researchers administered sociodemographic and clinical data forms along with the Internalized Homophobia Scale (IHS), Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS), and Adult Resilience Scale for Psychological Resilience (ARSPR) to the participants. Results: Social anxiety and psychological resilience scores differed among lesbian, gay, and bisexual individuals. A significant inverse relationship was found between psychological resilience scores and social anxiety scores. It was observed xi that psychological resilience effectively explained internalized homophobia scores alongside social anxiety scores. Gay individuals had the lowest anxiety scores and the highest resilience scores, while lesbian individuals had the highest anxiety scores and the lowest resilience scores. Among biological males and individuals identifying as male, a significant positive relationship was observed between levels of internalized homophobia and levels of social anxiety. Additionally, in biological males, a significant negative relationship was found between internalized homophobia and the sub-scale of psychological resilience related to social resources and self-perception. Conclusion: The study's results confirm the association between internalized homophobia and social anxiety levels among LGB individuals. It was observed that various factors contribute to explaining internalized homophobia. Psychological resilience, especially concerning self-perception and social resources, contributes to internalized homophobia. Recognizing internalized homophobia and social anxiety when evaluating lesbian, gay, and bisexual individuals is important for reducing psychological resilience and preventing negative impacts on mental health.