Annelerin beslenme sürecinde tutumlarının 13-24 aylık bebeklerde yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of mothers' attitudes to the nutrition process on the quality of life of 13-24 months old babies
  1. Tez No: 850898
  2. Yazar: ARZU SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DR. SİBEL TUNÇ KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada annelerin beslenme sürecindeki tutumlarının 13-24 aylık bebeklerde yaşam kalitesi üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu kesitsel çalışma; Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 02.03.2023-30.07.2023 tarihleri arasında başvuran 13-24 aylık bebekler ve anneleri ile gerçekleştirildi. Verileri elde etmede tarafımızca hazırlanan bir Tanıtıcı Bilgi Formu'nun yanısıra Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeği (BSATÖ) ve Bebek Yaşam Kalitesi Ölçeği 13-24 Aylık Formu (PEDSQL) kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 219 bebeğin %52,5'i (n=115) kız idi. Annelerin yaş ortalaması 32,39±5,01 yıl (min:20-max:46) idi. BSATÖ toplam puanı ortalama 66,22±20,48 (min:27-max:115) iken, PEDSQL toplam puanı 82,52±10,51 (min:57,2-max:100) idi. PEDSQL toplam puanı ile BSATÖ toplam, öğün sırasındaki negatif duygu durumu, yetersiz/dengesiz beslenmeye ilişkin tutumlar, negatif beslenme stratejileri, zorla besleme ve diğerlerinin görüşüne tepki alt boyut puanları arasında ters yönlü ve anlamlı ilişki vardı (p:0.001; p:0.001; p:0.001; p:0.001; p:0.002; p:0.001, sırasıyla). BSATÖ toplam puanı ile PEDSQL fiziksel ve psikososyal sağlık puanları arasında da ters yönlü anlamlı ilişki vardı (p:0.001 ve p:0.001). Geleneksel yöntem ile beslenen bebeklerin annelerinin BSATÖ toplam puanları, yetersiz/dengesiz beslenmeye ilişkin tutumlar, negatif beslenme stratejileri ve diğerlerinin görüşüne tepki puanları anlamlı şekilde yüksekti (p:0.004; p:0.012; p:0.007; p:0.023, sırasıyla). Geleneksel yöntem ile birlikte kendi de beslenen bebeklerin PEDSQL toplam, fiziksel sağlık ve psikososyal sağlık puanları daha yüksekti (p:0.003; p:0.018; p:0.003).Sonuç: Bebeklerin yaşam kalitesi ise iyi düzeyde, annelerinin ise beslenme sürecine ilişkin tutumlarında sorunlarının orta düzeyde idi. Annelerin beslenme sürecinde sergiledikleri olumsuz tutumlar arttıkça bebeklerin yaşam kalitesi azalmakta idi. Negatif duyguların ve yetersiz/dengesiz beslenmeye ilişkin tutumların çocukların fiziksel ve psikososyal sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aimed to investigate the impact of maternal attitudes during the feeding process on the quality of life in infants aged 13-24 months. Material and Methods: This cross-sectional study was conducted with infants aged 13-24 months and their mothers who admitted to the Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic between 02.03.2023 and 30.07.2023. Data were obtained using a Descriptive Information Form prepared by us, in addition to the Maternal Attitudes during the Feeding Process Scale (MAFPS) and the Infant Quality of Life Scale 13-24 Month Form (PEDSQL). Results: Of the 219 infants included in the study, 52.5% (n=115) were female. The average age of the mothers was 32.39±5.01 years (min: 20-max: 46). While the average total score of MAFPS was 66.22±20.48 (min:27-max:115), the average total score of PEDSQL was 82.52±10.51 (min:57.2-max:100). There was a significant inverse relationship between the total PEDSQL score and the MAFPS total, negative emotions during mealtime, attitudes related to insufficient/imbalanced nutrition, negative feeding strategies, force-feeding, and reaction to others' opinions sub-scale scores (p:0.001; p:0.001; p:0.001; p:0.001; p:0.002; p:0.001, respectively). There was also a significant inverse relationship between the total MAFPS score and the PEDSQL physical and psychosocial health scores (p:0.001 and p:0.001). Mothers of infants fed by traditional methods had significantly higher total MAFPS scores, attitudes related to insufficient/imbalanced nutrition, negative feeding strategies, and reaction to others' opinions scores (p:0.004; p:0.012; p:0.007; p:0.023, respectively). PEDSQL total, physical health and psychosocial health scores were higher in babies who were self-fed along with the traditional method (p:0.003; p:0.018; p:0.003).Conclusion: The quality of life of the infants was good, while the problems in the mothers' attitudes towards the feeding process were at a moderate level. As mothers exhibited more negative attitudes during the feeding process, the quality of life of the infants decreased. Negative emotions and attitudes related to insufficient/imbalanced nutrition were observed to adversely affect the physical and psychosocial health of the children.