Farklı ısınma protokollerinin artistik cimnastik sporcularının performansları üzerine akut etkisi
The acute effects of different warm-up protocols on the performance of artistic gymnasts
  1. Tez No: 905443
  2. Yazar: SEDEF ALTUNTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAKİR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı ısınma protokollerinin (Germe Egzersizleri Protokolü, PNF Isınma Protokolü ve Pliometrik Egzersizler Protokolü) 6-8 yaş arası cimnastik sporcularının performansları üzerindeki akut etkilerini incelemektir. Araştırmaya, Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 5000 Evler Çok Amaçlı Spor Salonu'nda eğitim gören ve aktif olarak en az 2 yıldır cimnastik sporuyla uğraşan 6 kız 6 erkek toplam 12 gönüllü katılmıştır. Katılımcılara 24 saat ara ile 3 farklı ısınma protokolü uygulanmıştır. Katılımcılara her ısınma protokolünden önce 5 dakikalık genel ısınma uygulanmış ve hemen sonrasında ön testler yapılmıştır. Özel ısınma protokollerinin uygulanmasından hemen sonra da son testler yapılmıştır.Araştırma kapsamında sporcuların performansları denge testi, esneklik testi ve dikey sıçrama testi ile değerlendirilmiştir. Her test, ısınma protokollerinin uygulanmasından önce ve sonra gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the acute effects of different warm-up protocols (Stretching Exercises Protocol, PNF Warm-Up Protocol, and Plyometric Exercises Protocol) on the performance of gymnasts aged 6-8. The study involved a total of 12 volunteers, 6 girls and 6 boys, who have been actively engaged in gymnastics for at least two years, training at the Karabük Youth and Sports Provincial Directorate's 5000 Evler Multi-Purpose Sports Hall. Three different warm-up protocols were applied to the participants at 24-hour intervals. A 5-minute general warm-up was conducted before each protocol, followed immediately by pre-tests. Post-tests were conducted immediately after the application of the specific warm-up protocols. In the study, athletes' performances were evaluated using balance tests, flexibility tests, and vertical jump tests. Each test was conducted both before and after the application of the warm-up protocols, and the collected data were analyzed using SPSS software.