Ortaokul öğrencilerinin kalıp yargı ve ön yargıları
Stereotypes and prejudices among middle school students
  1. Tez No: 851424
  2. Yazar: ONUR GÜLERYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR KILCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Ortaokul öğrencilerinin çeşitli gruplara yönelik kalıp yargı ve ön yargılarını ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışma nitel araştırma yaklaşımına dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcıları maksimum çeşitlilik örneklem ile belirlenmiş olup Ankara'nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde yer alan, sosyoekonomik düzey ve akademik başarı açısından farklılık gösteren iki devlet okulundaki 8. sınıf öğrencileri ve bu okullarda görev yapan sosyal bilgiler öğretmenleridir. Araştırma verileri öğrencilerden açık uçlu görüşme formu, öğretmenlerden ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi ve çapraz durum analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları; milliyet, göçmenlik, dini inanç, cinsiyet, sosyoekonomik düzey, akademik başarı, yaş, kilo, engellilik, yerleşim yeri, medeni durum ve okul personelleri temalarındaki 42 gruba yönelik kalıp yargı ve ön yargı içeriklerini ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde ortaokul öğrencilerinin çalışmada incelenen grupların çoğuna yönelik olumsuz kalıp yargı ve ön yargı taşıdığı tespit edilmiştir. Gelecek araştırmalar bu olumsuz kalıp yargı ve ön yargıların azaltılmasına odaklanabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to uncover the stereotypes and prejudices held by middle school students toward various social groups. Employing a qualitative research approach, participants were selected using maximum diversity sampling from two state schools situated in Ankara's Çankaya and Mamak districts. These districts were chosen for their contrasting socioeconomic statuses and academic performances. Data collection involved open-ended interviews form with 8th-grade students and semi-structured interviews with social studies teachers. The gathered data underwent content analysis and cross-case analysis. The findings revealed a range of stereotypes and prejudices across 42 groups, spanning categories such as nationality, immigration, religious beliefs, gender, socioeconomic status, academic achievement, age, weight, disability, place of residence, marital status, and school staff. Overall, this study highlighted the prevalence of negative stereotypes and prejudices among middle school students. Future research should focus on reducing these negative stereotypes and prejudices.