Acil servise akut hipoksemik solunum yetmezliği ile başvuran hastalarda, rox indeksi ile yüksek akışlı nazal kanül oksijen tedavisinin etkinliğinin öngörülmesi
Predicting the effectiveness of high-flow nasal cannula oxygen therapy with the rox index in patients presenting to the emergency department with acute hypoxemic respiratory failure
  1. Tez No: 851868
  2. Yazar: MUSTAFA AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE GÜLEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışmada; acil servise hipoksemik solunum yetmezliği ile başvuran ve yüksek akışlı nazal kanül oksijen (YANKO) tedavisi uygulanan hastalarda hesaplanan ROX indeksinin hastalarda invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacını ön görüp görmeyeceğinin tespit edilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya 01.08.2022 ve 01.08.2023 tarihleri arasında acil servise akut hipoksemik solunum yetmezliği nedeniyle başvuran ve YANKO tedavisi uygulanan 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri yanısıra, vital bulguları, komorbiditeleri, başvuru şikayetleri, acil serviste aldıkları tanılar, hastaların başvuru anında, 1. 2. ve 3. saatte ROX indeksleri, entübasyon ihtiyaçlarının gelişip gelişmediği, yatış yapılan yer (servis/ yoğun bakım), hastanede kalış süresi ve hastaların sonlanım durumları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 271 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 69±12.1 olup, %56.5'i (n=125) erkekti. Hastaların %9.2' sinde (n=25) YANKO tedavisi başarısız oldu ve acil serviste entübasyon ihtiyacı oldu (Grup 2). Mortalite oranı tüm hastalarda %29.5' ti. Entübasyon ihtiyacı için AUC ile belirlenen prediktif değerler arasında en yüksek öngörme gücünün ROX3 (AUC: 0. 716 (%95 GA: 0.559-0.872; cut off= 5.4, p=0,046) olduğu tespit edildi. Mortalite için AUC ile belirlenen prediktif değerler arasında en yüksek öngörme gücünün ROX3 (AUC: 0.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study; It was aimed to determine whether the calculated ROX index would predict the need for invasive mechanical ventilation in patients who presented to the emergency department with hypoxemic respiratory failure and received high-flow nasal cannula oxygen (HFNCO) treatment. Materials and Methods: Patients over 18 years of age who were admitted to the emergency department due to acute hypoxemic respiratory failure and received HFNCO treatment between 01.08.2022 and 01.08.2023 were included in this study. In addition to the demographic characteristics of the patients, their vital signs, comorbidities, admission complaints, diagnoses received in the emergency department, ROX indexes on admission, 1st, 2nd and 3rd hours, whether intubation needs developed or not, hospitalization needs (service/intensive care), length of hospital stay and outcome of the patients were recorded. Results: 271 patients were included in the study. The average age of the patients was 69±12.1 years and 56.5% (n=125) were male. HFNCO treatment failed in 9.2% of the patients (n=25) and required intubation in the emergency department (Group 2). The mortality rate was 29.5% in all patients. Among the predictive values determined by AUC for the need for intubation, the highest predictive power was found to be ROX3 (AUC: 0.716 (95% CI: 0.559-0.872; cut off=5.4, p=0.046).