9-15 yaş badminton oynayan çocukların zihinsel dayanıklılık ile bazı demografik değişkenlerin başarı motivasyonunu yordama gücünün incelenmesi
Examination of predictive power to mental endurance and some demographic variables on achievement motivation of 9-15 year old badminton playing children
  1. Tez No: 852010
  2. Yazar: HAKAN DUMLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÜMRAN AKDAĞCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmada 9-15 yaş arası badminton oynayan çocukların zihinsel dayanıklılıkta başarı motivasyonun yordama gücü bakımından etkileri incelenmektedir. Son dönemlerde zihinsel dayanıklılık üzerine yapılan araştırmaların arttığı öngörülmüştür. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya badminton oynayan 9-15 yaş arası 113 erkek sporcu. 99 kadın sporcu ile toplamda 212 sporcu katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgiler Formu”.“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri ve ”Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği" kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistiklerden ve ilişkisel istatistiklerden ( t-testi Kruskal Wallis tek yönlü varyans analizi ve çoklu regresyon analizi ) yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of some demographic variables on the predictive power of success motivation on the mental resilience of children aged 9-15 years who play badminton are examined. It has been predicted that research on mental resilience has increased in recent years. Relational screening model was used in the research. A total of 212 athletes, including 113 male and 99 female athletes, aged 9-15, playing badminton, participated in the study.“Personal Information Form”,“Mental Endurance Inventory in Sports”and“Sport-Specific Achievement Motivation Scale”were used as data collection tools in the research. In the analysis of the obtained data, descriptive statistics and relational statistics (t-test, Kruskal Wallis one-way analysis of variance and multiple regression analysis) were used.