Osmanlı İmparatorluğu'ndan Erken Cumhuriyet dönemine kadın viyolonselciler ve viyolonsel eğitimi
Women cello players and cello education from the Ottoman Empire to the Early Repuplic repiod
- Tez No: 852023
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ HAKAN SAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Geçmişten günümüze birçok kültürde kadının, toplumsal cinsiyet rolleri doğrultusunda günlük hayatta, mesleki hayatta ve sosyal çevrede ikincilleştirildiği bilinmektedir. Aynı zamanda kadınların diğer alanlarda olduğu gibi sanat eğitimi alanında da geri planda bırakıldığı biliniyor. Ülkemizde de diğer toplumlarda olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana kadınların sanat alanında erkekler kadar avantajlı bir konumda olmadığı görülüyor. Bu çalışmada, erkek egemen bir toplum olan Osmanlı İmparatorluğu döneminden itibaren kadınların müzik eğitimindeki mesleki, özengen ve yaygın eğitim alanlarındaki görünürlüğü ve kadınların kurumsal alanda mesleklerini ne ölçüde icra edebildikleri viyolonsel çalgısı örneğinden yola çıkılarak ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Batılılaşma ve modernleşme çabaları ile başlayıp, Cumhuriyet'in ilanına ve modern bir Türkiye toplumu oluşturma girişimlerine kadar geçen süreçte kadının, müzik eğitimi ve icra kurum/kuruluşlarına dahil edilme girişimleri incelenmiştir. Aynı zamanda bu çalışmada erkek üstün müzik dünyasında var olmaya çalışan ancak unutulmuş olan kadın viyolonsel icracılarının isimlerine ulaşılması ve ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgulara literatür taraması yapılarak ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that in many cultures, from the past to the present, women have been marginalized in daily life, professional life, and social environments in accordance with gender roles. Similarly, women are acknowledged to have been relegated to the background in art education, just as in other fields. In our country, like in other societies, it can be observed that women in the field of art have not had as advantageous a position as men since the Ottoman Empire period. In this study, starting from the Ottoman Empire period, which was a male-dominated society, the visibility of women in professional, specialized, and widespread areas of music education has been explored, taking the example of the cello instrument. The extent to which women could perform their professions in institutional settings was also investigated. The attempts to include women in music education and performance institutions from the efforts of Westernization and modernization in the Ottoman Empire to the declaration of the Republic and the attempts to form a modern Turkish society were examined. Additionally, the aim of this study is to discover and reveal the names of female cellists who tried to exist in the male-dominated music world but have been forgotten. The findings obtained in this study were reached through a literature review.