Türkiye'de değişen sosyal yapının aileye etkisi
The effect of the changing social structure on the family in Turkey
- Tez No: 852221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında, değişimin kaçınılmaz olduğu gerçeğinden yola çıkılarak, Türkiye'de değişen sosyal yapının aile kurumuna etkisi ele alınmıştır. Değişimin etkisi evlilik, gelenekler ve değerler açısından incelenmiştir. Ankara'da rastgele seçilen 20 kişiyle derinlemesine mülakat yapılmıştır. Türk toplumsal yapısında oluşan değişimin boyutu ve kapsamıyla ilgili sonuçlar Ankara örneği üzerinden ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda aile, gelenekler ve değerlerdeki değişimlerin büyük oranda negatif algılandığı tespit edilmiştir. Değerlerin, geleneklerin ve Türk toplumunun en önemli yapı taşı olan ailenin korunmasının elzem olduğu genel kanısına ulaşılmıştır. Ayrıca, Türkiye'nin toplumsal yapısında ortaya çıkan değişimin anlaşılmasında aileye yönelik çalışmaların sayısının artmasının ve alan çalışmalarıyla desteklenmesinin ne kadar önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, based on the fact that change is inevitable, the impact of the changing social structure on the family institution in Turkey has been discussed. The impact of the change has been studied in terms of marriage, traditions and values. An in-depth interview was conducted with 20 randomly selected people in Ankara. The results related to the size and scope of the change in the Turkish social structure have been tried to be revealed through the example of Ankara. As a result of the research, it has been found that changes in family, traditions and values are largely perceived negatively. The general opinion has been reached that the protection of values, traditions and the family, which is the most important building block of Turkish society, is essential. In addition, it has been seen how important it is to increase the number of family-oriented studies and support them with field studies in understanding the change in the social structure of Turkey.