Mastektomi sonrası kola aromaterapi yağıyla yapılan masajın akut kol ağrısı ve anksiyete üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of massage with aromatherapy oil on acute arm pain and anxiety after mastectomy: A randomized controlled study
- Tez No: 852223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ŞAHİN ORAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Basit veya modifiye radikal mastektomi uygulanan kadınlarda, ameliyat sonrası susam yağı veya susam-lavanta yağ karışımı ile yapılan kol masajının akut ağrı şiddeti ve anksiyete düzeyi üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü türdeki araştırma Mart 2022-2023 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinin genel cerrahi kliniğinde yürütüldü. Susam yağı (n=30), susam-lavanta yağ karışımı (n=30) ve parafin yağı (n=30) grupları olmak üzere örneklem toplam 90 hastadan oluştu. Veriler etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra Hasta Tanılama Formu, Sayısal Ağrı Ölçeği, Durumluk Anksiyete Ölçeği, Yaşam Bulguları Kayıt Formu, Analjezik Takip Formu ve Masaj Uygulama Çizelgesi ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Ki kare ve Wilcoxon Testleri, Lineer Regresyon ve Korelasyon Analizi kullanıldı. Anlamlılık p0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Grupların yaş ortalaması 50,59±11,86 yıl olan katılımcıların %58'inin ailesinde meme kanseri öyküsü vardı. Basit mastektomi /modifiye radikal mastektomi ameliyatı sonrası susam yağı ve susam-lavanta yağ karışımı ile masaj yapan grupların akut kol ağrısı şiddeti ve anksiyete düzeyinin parafin yağı (kontrol) ile masaj yapan gruba göre anlamlı düzeyde düştüğü belirlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of postoperative arm massage with sesame oil or sesame-lavender oil mixture on acute pain intensity and anxiety level in women who underwent simple or modified radical mastectomy. Materials and Methods: The randomized controlled study was conducted in the general surgery clinic of a training and research hospital between March 2022-2023. The sample consisted of a total of 90 patients, including sesame oil (n=30), sesame-lavender oil mixture (n=30) and paraffin oil (n=30) groups. After obtaining ethics committee and institutional permissions, data were collected using the Patient Diagnosis Form, Numerical Pain Scale, State Anxiety Scale, Vital Signs Record Form, Analgesic Follow-up Form and Massage Application Schedule. Descriptive statistics, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Chi square and Wilcoxon Tests, Linear Regression and Correlation Analysis were used to evaluate the data.