Teknoloji kabul modeli ve planlı davranış teorisi ekseninde Airfryer satın alma niyetinin incelenmesi Türkiye ve Balkan ülkelerinin karşılaştırılması
Airfryer purchasing intention on the axis of technology acceptance model and theory of planned behavior
- Tez No: 852243
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, son zamanların en popüler mutfak aracı Airfryer cihazına ilişkin tüketicilerin görüşlerini ve satın alma niyetini iki ayrı bölgede (Balkanlar ve Türkiye) kapsamlı bir şekilde incelemek amacıyla yürütülmüştür. Teknoloji Kabul Modeli (TKM) ve Planlı Davranış Teorisi'ni (TPB) teorik temelleri olarak kullanan çalışma, tüketicilerin bu teknolojiyi benimseme kararlarını etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'den ve Balkan ülkelerinden (Arnavutluk, Bosna Hersek ve Kosova) yargısal örneklem ve kolayda örneklemle belirlenecek katılımcılardan veriler toplanmıştır. Türkiye'den 536 katılımcıdan ve Balkan ülkelerinden 605 katılımcıdan toplanan veriler Jamovi 2.3 ve Smart PLS-4 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Teknoloji Kabul Modeli ve Planlı Davranış Teorisi değişkenlerinin Airfryer satın alma niyeti üzerindeki göreceli etkilerini yansıtmaktadır. Bu çalışma, hem akademik araştırmalar hem de pratik endüstri uygulamaları için değerli bilgiler sağlayarak, gelişen mutfak teknolojileri bağlamında tüketici davranışının daha geniş bir şekilde anlaşılmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, elde edilen bulgular ışığında başta araştırmacılar olmak üzere toplumun farklı kesimleri için öneriler sıralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to comprehensively examine consumers' opinions and purchase intentions regarding the Airfryer, the most popular kitchen appliance of recent times, in two different regions (Balkans and Turkey). Using the Technology Acceptance Model (TAM) and Theory of Planned Behavior (TPB) as the theoretical underpinnings, the study investigates the factors that influence consumers' decisions to adopt this technology. In this study, data were collected from Turkey and Balkan countries (Albania, Bosnia and Herzegovina, and Kosovo) using judgmental sampling and convenience sampling. The data collected from 536 participants from Turkey and 605 participants from Balkan countries were analyzed using Jamovi 2.3 and Smart PLS-4 programs. The findings reflect the relative effects of Technology Acceptance Model and Theory of Planned Behavior variables on Airfryer purchase intention. This study aims to contribute to a broader understanding of consumer behavior in the context of emerging kitchen technologies by providing valuable insights for both academic research and practical industry applications. Therefore, in the light of the findings, recommendations for researchers and different segments of the society are listed.